Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Oslo
Oslo
Foto: Pixabay

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Podle AFP tak ruští turisté přijdou o poslední přímý vstup do schengenského prostoru. Ruští občané mohli dosud překračovat norské hranice přes jediný hraniční přechod Storskog-Boris Gleb.

Ministryně spravedlnosti a veřejné bezpečnosti Emilie Engerová Mehlová v prohlášení uvedla, že Norsko se k tomuto kroku rozhodlo v reakci na "protiprávní agresi Ruska vůči Ukrajině".

Zákaz se vztahuje na ruské občany, kteří získali norské turistické vízum před zpřísněním pravidel po začátku agrese v únoru 2022 (jejich vydávání bylo od té doby výrazně omezeno), i na držitele víz vydaných jinou zemí schengenského prostoru.

Výjimku budou mít Rusové, kteří cestují za rodiči, manželkami, manžely nebo dětmi žijícími v Norsku, stejně jako ti, kteří cestují za prací nebo studiem do Norska nebo jiných zemí schengenského prostoru.

Po zahájení invaze ruských jednotek na Ukrajinu několik zemí EU zpřísnilo pravidla udělování turistických víz Rusům. Ačkoli Norsko není členem Evropské unie, úzce s ní v této záležitosti spolupracuje.
 
 

Témata:  Rusko Norsko

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy