Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Oslo
Oslo
Foto: Pixabay

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Podle AFP tak ruští turisté přijdou o poslední přímý vstup do schengenského prostoru. Ruští občané mohli dosud překračovat norské hranice přes jediný hraniční přechod Storskog-Boris Gleb.

Ministryně spravedlnosti a veřejné bezpečnosti Emilie Engerová Mehlová v prohlášení uvedla, že Norsko se k tomuto kroku rozhodlo v reakci na "protiprávní agresi Ruska vůči Ukrajině".

Zákaz se vztahuje na ruské občany, kteří získali norské turistické vízum před zpřísněním pravidel po začátku agrese v únoru 2022 (jejich vydávání bylo od té doby výrazně omezeno), i na držitele víz vydaných jinou zemí schengenského prostoru.

Výjimku budou mít Rusové, kteří cestují za rodiči, manželkami, manžely nebo dětmi žijícími v Norsku, stejně jako ti, kteří cestují za prací nebo studiem do Norska nebo jiných zemí schengenského prostoru.

Po zahájení invaze ruských jednotek na Ukrajinu několik zemí EU zpřísnilo pravidla udělování turistických víz Rusům. Ačkoli Norsko není členem Evropské unie, úzce s ní v této záležitosti spolupracuje.
 
 

Témata:  Rusko Norsko

Související

Aktuálně se děje

18. dubna 2026 10:01

První slova Jasněnky. S Janem Potměšilem se loučí i Míša Kuklová

Hodně lidí čekalo, že právě ona zareaguje na páteční smutnou zprávu. Michaela Kuklová se v pátek rozloučila se zesnulým kolegou Janem Potměšilem. Známý herec zemřel ve čtvrtek pozdě večer, o úmrtí informovala rodina. Potměšilovi bylo 60 let. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy