reklama

Ministr zdravotnictví Bent Höie podle agentury AFP uvedl, že varianta delta začala v Norsku v průběhu července mezi koronavirovými nákazami převažovat. Höie doplnil, že vláda situaci znovu přehodnotí v polovině srpna. Již dříve Norsko odsunulo uvolnění opatření ze začátku července na přelom července a srpna.

"Domnívám se, že země se zcela otevře tento podzim. Chceme ale, aby do té doby bylo naočkováno více lidí," řekla norská premiérka Erna Solbergová stanici NRK. Alespoň první dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo v Norsku 79,9 procenta dospělých a 41 procent je plně očkovaných.

V zemi se očkuje pouze vakcínami od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Oslo dříve upustilo kvůli vzácným, ale závažným vedlejším nežádoucím účinkům od očkování preparátem od AstraZenecy a přípravek od společnosti Johnson & Johnson se používá jen u dobrovolníků ve specifických případech.

Norsko, kde žije 5,4 milionu lidí, má jednu z nejlepších bilancí úmrtí na koronavirus v Evropě. Po nákaze koronavirem tam zemřelo 799 osob. Země od počátku šíření koronaviru zaznamenala 136.370 infekcí.

reklama