Breivik byl za teroristické útoky odsouzen v srpnu 2012 k 21letému trestu odnětí svobody, který může být prodlužován až na doživotí. Po celou dobu je držen v samovazbě, uvedl jeho právník Öystein Storrvik.

Letos byl Breivik přestěhován do jiného vězení, ale podle Storrvika se situace ohledně povolených lidských kontaktů pro jeho klienta nezlepšila. "Nemá kontakt s nikým jiným než s vězeňskými dozorci," prohlásil Storrvik, který to označil za porušování lidských práv.

V roce 2017 norský odvolací soud rozhodl, že Norsko neporušuje při Breivikově věznění lidská práva. Zvrátil tak verdikt soudu první instance z roku 2016, jenž uznal některé Breivikovy stížnosti a označil jeho držení v izolaci za nelidské a ponižující zacházení.

Na konci července 2011 Breivik ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce na to postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya.

Letos v lednu norský soud zamítl Breivikovu žádost o podmínečné propuštění. Podle verdiktu soudu v Telemarku musí krajně pravicový radikál, který se hned po příchodu do soudní síně uvedl nacistickým pozdravem, zůstat ve vězení, protože je nadále nebezpečný.