reklama

Bělorusko, které je nejbližším spojencem Moskvy, sice nevyslalo své vojáky do války proti Ukrajině, ale poskytlo Rusku k útoku proti sousední zemi své území a letiště. Ukrajina musí chránit svou severní hranici v obavě, že by se mohl zopakovat ruský útok z Běloruska na Kyjev ze začátku invaze.

Ruské síly, které jsou v současné době rozmístěny v Bělorusku, procházejí výcvikovou rotací a přesouvají se do bojů na východní Ukrajině, uvedli američtí analytici. Ti zároveň nepozorují žádné náznaky, že by ruské síly v Bělorusku měly velitelské a řídicí struktury potřebné pro útok proti Ukrajině v zimě nebo na jaře tohoto roku, před kterým Ukrajina varovala na konci roku 2022.

Vzhledem k nedávným zprávám ukrajinských zpravodajských služeb o tom, že Rusko a Bělorusko plánují provést dvě velká cvičení, pravděpodobně v září tohoto roku, se zdá být pravděpodobnější, že ruské síly si mohou připravovat podmínky pro nový útok na Ukrajinu z Běloruska na konci roku 2023. ISW proto v tomto smyslu také aktualizoval svou dosavadní prognózu.

Podle analytiků Rusko do té doby dokončí výcvik branců do armády z podzimu 2022 a zřejmě završí i jarní odvodový cyklus. Odklad útoku z Běloruska by Rusku také umožnil zvýšit kapacity svého vojenského průmyslu, aby pro novou invazi z Běloruska byl k dispozici dostatek vojenského vybavení.

Myšlenku útoku ruských sil na Ukrajinu z Běloruska nadále kritizují ruští nacionalističtí vojenští blogeři, všímá si ISW. Jeden z nich uvedl, že pro Rusko je výrazné rozšíření fronty špatný nápad. Argumentují, že bojová výkonnost ruských sil se po "zhuštění" frontových postavení po stažení ruských sil z pravobřežní části Chersonské oblasti zlepšila. Tvrdí, že ruské síly nemají schopnost proniknout hluboko na Ukrajinu v několika současných směrech postupu, jak se o to Rusko pokoušelo na začátku roku 2022.