Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novým premiérem Pákistánu je Šáhbáz Šaríf

Šáhbáz Šaríf
Šáhbáz Šaríf
Foto: Facebook Šáhbáz Šaríf

Novým pákistánským premiérem se stal Šáhbáz Šaríf, lídr opoziční Pákistánské muslimské ligy (PML-N) a mladší bratr expremiéra Naváze Šarífa. Země očekává masové protesty.

Před dnešním hlasováním o novém předsedovi vlády na své posty hromadně rezignovali zastánci bývalého premiéra Imrana Chána, včetně Šarífova protikandidáta Šáha Mahmúda Kuréšího. Šaríf byl tak zvolen jako jediný kandidát se ziskem 174 hlasů v 342členném parlamentu.

Bývalému premiérovi Chánovi o víkendu vyslovil parlament nedůvěru a byl nucen odstoupit. Před týdnem se Chán pokusil rozpustit parlament a vyhlásil předčasné volby, aby zabránil snahám opozice o své sesazení. Nejvyšší soud ale rozhodl, že rozpuštění parlamentu bylo protiústavní, a nařídil, aby parlament obnovil činnost. Devětašedesátiletý Chán odmítá, že by jednal protiústavně, a tvrdí, že opozice se ho snažila svrhnout v rámci spiknutí, které zorganizovaly Spojené státy.

Vynucené odstoupení Imrana Chána vyvolalo v neděli statisícové demonstrace, po kterých sám Chán volal. Novému premiérovi Šáhbázi Šarífovi je 70 let a patří do jedné z pákistánských nejmocnějších politických rodin.

Témata:  Šáhbáz Šaríf Pákistán

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy