Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novým premiérem Pákistánu je Šáhbáz Šaríf

Šáhbáz Šaríf
Šáhbáz Šaríf
Foto: Facebook Šáhbáz Šaríf

Novým pákistánským premiérem se stal Šáhbáz Šaríf, lídr opoziční Pákistánské muslimské ligy (PML-N) a mladší bratr expremiéra Naváze Šarífa. Země očekává masové protesty.

Před dnešním hlasováním o novém předsedovi vlády na své posty hromadně rezignovali zastánci bývalého premiéra Imrana Chána, včetně Šarífova protikandidáta Šáha Mahmúda Kuréšího. Šaríf byl tak zvolen jako jediný kandidát se ziskem 174 hlasů v 342členném parlamentu.

Bývalému premiérovi Chánovi o víkendu vyslovil parlament nedůvěru a byl nucen odstoupit. Před týdnem se Chán pokusil rozpustit parlament a vyhlásil předčasné volby, aby zabránil snahám opozice o své sesazení. Nejvyšší soud ale rozhodl, že rozpuštění parlamentu bylo protiústavní, a nařídil, aby parlament obnovil činnost. Devětašedesátiletý Chán odmítá, že by jednal protiústavně, a tvrdí, že opozice se ho snažila svrhnout v rámci spiknutí, které zorganizovaly Spojené státy.

Vynucené odstoupení Imrana Chána vyvolalo v neděli statisícové demonstrace, po kterých sám Chán volal. Novému premiérovi Šáhbázi Šarífovi je 70 let a patří do jedné z pákistánských nejmocnějších politických rodin.

Témata:  Šáhbáz Šaríf Pákistán

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.