Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novým premiérem Pákistánu je Šáhbáz Šaríf

Šáhbáz Šaríf
Šáhbáz Šaríf
Foto: Facebook Šáhbáz Šaríf

Novým pákistánským premiérem se stal Šáhbáz Šaríf, lídr opoziční Pákistánské muslimské ligy (PML-N) a mladší bratr expremiéra Naváze Šarífa. Země očekává masové protesty.

Před dnešním hlasováním o novém předsedovi vlády na své posty hromadně rezignovali zastánci bývalého premiéra Imrana Chána, včetně Šarífova protikandidáta Šáha Mahmúda Kuréšího. Šaríf byl tak zvolen jako jediný kandidát se ziskem 174 hlasů v 342členném parlamentu.

Bývalému premiérovi Chánovi o víkendu vyslovil parlament nedůvěru a byl nucen odstoupit. Před týdnem se Chán pokusil rozpustit parlament a vyhlásil předčasné volby, aby zabránil snahám opozice o své sesazení. Nejvyšší soud ale rozhodl, že rozpuštění parlamentu bylo protiústavní, a nařídil, aby parlament obnovil činnost. Devětašedesátiletý Chán odmítá, že by jednal protiústavně, a tvrdí, že opozice se ho snažila svrhnout v rámci spiknutí, které zorganizovaly Spojené státy.

Vynucené odstoupení Imrana Chána vyvolalo v neděli statisícové demonstrace, po kterých sám Chán volal. Novému premiérovi Šáhbázi Šarífovi je 70 let a patří do jedné z pákistánských nejmocnějších politických rodin.

Témata:  Šáhbáz Šaríf Pákistán

Aktuálně se děje

24. července 2025 18:25

Tragédie v Poděbradech: Požár domu nepřežil jeden člověk, další utrpěl zranění

Tragicky skončil čtvrteční požár domu ve středočeských Poděbradech. Jeden člověk zemřel, další osobu převezli záchranáři do jedné z pražských nemocnic. Škoda je v řádu jednotek milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.