reklama

Americký prezident Donald Trump v minulých dnech varoval Írán před odvetnou akcí za smrt generála Kásema Solejmáního. Americká armáda ho zabila při pátečním útoku v Bagdádu a Írán pohrozil zásadní odvetou.

Podle CNN načasování raketových úderů i výběr cílů nesvědčí o tom, že Teherán chtěl zabít co nejvíc Američanů. Íránci si museli být vědomi toho, že většina vojáků bude spát, takže se nedá očekávat, že budou zasaženi při práci na základnách. Známo je rovněž, že USA používají výkonný protivzdušný obranný systém a že ten bude v pohotovosti. Z Iráku zatím nejsou hlášeny žádné oběti, v USA to ještě nikdo nepotvrdil, čeká se na Trumpovo vystoupení.

Vládní zdroje citované agenturou Reuters soudí, že Íránci se chtějí vyhnout dalšímu vyhrocování situace a že chtěli dál hlavně najevo svou odhodlanost.

Trump v minulých dnech reagoval na hrozby z Íránu slovy, že USA vytipovaly 52 možných íránských cílů pro případnou odvetu. Graham dnes uvedl, že americkou odvetu za noční útoky nepovažuje za nutnou. "Podle mého názoru odveta jenom pro ni samu není nyní nutná. Je ale nezbytné stanovit si ve vztahu k Íránu pevně a přehledně strategické cíle," napsal v tweetu Graham, který patří v Senátu k největším Trumpovým obhájcům.

reklama