Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obyvatelé Srí Lanky vyrazili bojovat na Ukrajinu, Rusko je oklamalo

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Úřady na Srí Lance evidují nejméně 280 občanů, kteří se nechali naverbovat do války na Ukrajině, uvedla v úterý agentura AFP.

Tato zjištění vyplynula z práce speciálního týmu ministerstva obrany, který byl vytvořen za účelem shromažďování informací o Srílančanech, kteří se rozhodli bojovat na straně Ruska nebo Ukrajiny.

Ministerstvo vyzvalo občany, aby hlásili takové případy, a dosud obdrželo hlášení od nejméně 280 rodin, jejichž příslušníci odcestovali bojovat na Ukrajinu. Srílanské úřady opakovaně varovaly své občany před zapojením se do bojů na Ukrajině.

Poslanec srílanského parlamentu Gamini Wneboda v pondělí uvedl, že většina těch, kteří odešli bojovat na straně Ruska, byla oklamána sliby vysokých platů a tím, že budou vykonávat nebojové úkoly. Oficiální údaje o počtu Srílančanů, kteří na Ukrajině zahynuli, nejsou k dispozici.

AFP také informovala, že srílanská policie zatkla dva důstojníky ve výslužbě, včetně generálmajora, za nelegální nábor pro ruské žoldnéřské firmy.

Indie a Nepál, sousední země Srí Lanky, potvrdily, že během loňského roku bylo naverbováno mnoho jejich občanů k boji po boku ruské armády.

Více než dva roky od začátku ruské invaze na Ukrajinu zahynuly desetitisíce ruských vojáků a Moskva se snaží získat posily pro své jednotky i v zahraničí. 

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy