reklama

"Pozvánky byly rozeslány, když osm z deseti lidí ve věku 65 až 69 let využilo nabídky nechat se naočkovat," uvedla NHS. V Anglii dostala první dávku vakcíny zhruba třetina dospělé populace.

V celé Británii, která má přibližně 66 milionů obyvatel, dostalo první dávku zhruba 21 milionů lidí. Z nich už asi jeden milion dostal i druhou dávku.

Úřady se ale obávají, že stávající očkovací látky budou méně účinné v případě některých mutací koronaviru, například té jihoafrické či brazilské. Lékový regulátor MHRA proto umožní zrychlenou registraci upravených přípravků, díky které výrobci nebudou muset znovu provádět klinické testy. Podobná procedura se už používá při registraci očkovacích látek proti chřipce.

Británie, podobně jako Evropská unie, používá k očkování přípravky od společností Moderna, Pfizer/BioNTech a AstraZeneca.

Spojené království vykazuje pátý nejvyšší počet nakažených koronavirem na světě. Od začátku epidemie se infekce prokázala u 4,26 milionu lidí. Zhruba 125.000 lidí po nákaze koronavirem zemřelo.

reklama