Pohraniční stráž podle agentury PAP také zaznamenala, že od 24. února, kdy ruská invaze začala, odcestovalo z Polska na Ukrajinu 904.000 lidí.

Mezi uprchlíky podle dosavadních zpráv převažují ženy a děti, zatímco na Ukrajinu se vracejí hlavně muži schopní zapojit se do obrany země.

Polská vláda na základě pohybu migrantů předpokládá, že zhruba polovina ze tří milionů Ukrajinců, kteří do Polska přišli kvůli ruské invazi do své vlasti, plánuje v zemi zůstat. V Polsku se nyní nacházejí asi dva miliony uprchlíků, uvedl rovněž vládní zmocněnec pro válečné uprchlíky Pawel Szefernaker ve vysílání televizní stanice Polsat News. V Polsku podle něj hodlá zůstat delší dobu 1,5 až 1,6 milionu Ukrajinců. Země je podle politika připravena přijmout další ukrajinské běžence, pokud ruské útoky naberou na intenzitě.

"Máme také lidi, kteří Polsko využívají k tranzitu na cestě do jiných zemí: Spojených států, Kanady nebo Británie," řekl Szefernaker.

Téměř 100.000 uprchlíků dosud v Polsku získalo práci. Až 600.000 Ukrajinců žije v domácnostech polských hostitelských rodin, upřesnil Szefernaker. Dříve Varšava hovořila až o milionu Ukrajinců v podnájmu.

Podle dnes zveřejněných dat, která aktualizuje ministerstvo vnitra, byla v Česku udělena ochrana 314 tisícům lidí z Ukrajiny. Ve středu jich přibylo 1783. Cizinecké policii se přihlásilo více než 202 tisíc osob.

reklama