Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Olympijské příměří? Francie u Zelenského nepochodila

Olympijské hry, ilustrační foto
Olympijské hry, ilustrační foto
Foto: unsplash.com

Každým dnem se blíží začátek letních olympijských her ve Francii, jejíž představitelé vyzvali Ukrajinu, aby zvážila příměří během sportovního zápolení. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj takovou výzvu odmítl. 

Zelenskyj argumentuje tím, že se nedá důvěřovat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který navíc sám myšlenku příměří nepřímo odmítl v pátek. 

"Kdo může zaručit, že Rusko nevyužije tento čas k přesunu svých sil na naše území? Nedůvěřujeme Putinovi," řekl Zelenskyj podle AFP během hovoru s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem, který s výzvou přišel. "Jsme proti jakémukoliv příměří, které hraje do karet nepříteli," dodal lídr napadené země. 

Putin během probíhající návštěvy Číny obvinil olympijské společenství z porušování charty, protože ruským sportovcům není dovoleno soutěžit na hrách pod státní vlajkou. "Porušují pravidla a od nás požadují jejich plnění. Drazí přátelé, tak se daleko nedostaneme. Tak se ještě nikdo nikdy nedohodl," poznamenal ruský prezident. 

Letní olympijské hry ve francouzské Paříži proběhnou od 26. července do 11. srpna. Soutěžit budou moci pod neutrální vlajkou jen ti ruští sportovci, kteří neprojevují podporu válce na Ukrajině. 

Témata:  olympiáda Volodymyr Zelenskyj Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.