reklama

Policisté minulý týden přistoupili ke dvěma ženám, které se opalovaly "nahoře bez" na pláži ve městě Sainte-Marie-la-Mer nedaleko Perpignanu. Vyzvali je, aby se kvůli stížnosti jiných rekreantů zahalily.

Incident vyvolal na sociálních sítích velkou kritiku a stal se i tématem politických debat. Podle Darmanina byl zásah policie "bezdůvodný". "Svoboda je drahocenným statkem," uvedl ministr na twitteru a upozornil, že policie se za nepříliš obratný postup již omluvila.

Opalování bez vrchního dílu plavek je ve Francii legální. Místní úřady ale mohou vydat nařízení, která toto právo v určitých oblastech omezují. V letovisku Sainte-Marie-la-Mer žádná taková omezení neplatí.

Místní policie uvedla, že se snažila jen uklidnit situaci na pláži poté, co si jedna z rodin na trojici žen s odhalenými ňadry stěžovala. Rekreantkám situaci policisté údajně vysvětlili a požádali je, aby se zahalily. Nešlo prý o nařízení.

Mluvčí francouzského četnictva označila na twitteru postup dvojice policistů za "nešikovný". "Mě uvidíte vždy v uniformě," dodala.

Opalování "nahoře bez" je ve Francii v posledních letech stále méně populární. Podle nedávného průzkumu agentury Ifop se především mladé ženy obávají sexuálního obtěžování i výsměchu kvůli nedokonalé postavě. Jen dvacet procent Francouzek mladších 50 let se nyní pravidelně opaluje nahoře bez. Před deseti lety to bylo 28 procent a v roce 1984 dokonce 43 procent.

reklama