reklama

Televizní a rozhlasové stanice ráno v Pákistánu zahájily vysílání národní hymnou, v ulicích se pak na několik minut zastavil provoz, nejezdily ani vlaky. K tisícům lidí, kteří se shromáždili v centru metropole, pak promluvil premiér Imran Chán. "Jsme v této těžké době s nimi. Vysíláme jim dnes zprávu, že dokud Kašmír nezíská svobodu, budeme stát po jejich boku," řekl premiér.

Odkazoval tak na obyvatele indické části Kašmíru, kde žijí převážně muslimové. Tento indický stát 5. srpna přišel o svůj autonomní status, a tím také o výsadu schvalovat vlastní zákony a povolovat občanům z jiných částí Indie vlastnictví půdy. Centrální vláda zavedla spolu s tím řadu restrikcí, údajně ve snaze předejít násilí. Přesto se v kašmírské metropoli Šrínagaru pravidelně konají protesty, během nichž bezpečnostní složky podle některých zdrojů zatkly už tisíce lidí.

Kromě toho vláda na indický Kašmír uvalila informační blokádu, nefungují tam mobilní sítě, televizní signál ani internetové připojení, zakázána jsou veřejná shromáždění.

Spory o Kašmír kalí vztahy Indie a Pákistánu už desítky let. Na Kašmír si činí nárok Islámábád i Dillí, obě země mají ale pod kontrolou jenom jeho část. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

reklama