reklama

Pákistánský horolezec Alí Sadpara, Juan Pablo Mohr z Chile a John Snorri z Islandu se přestali podpůrnému týmu hlásit zhruba v době, kdy dosáhli 8000 metrů, řekl agentuře Karrár Hajdrí z pákistánského alpinistického klubu (ACP).

Trojice horolezců opustila základní tábor 3. února, zhruba měsíc poté, co se pokusili horu zdolat poprvé. Cestu na vrchol však tehdy museli vzdát kvůli špatnému počasí.

V sobotu agentura AP informovala o smrti dvaačtyřicetiletého bulharského horolezce Atanase Skatova, jenž zahynul na K2. Podle dostupných informací se zřítil při sestupu do základního tábora - pravděpodobně, když byl ve výšce kolem 7400 metrů. Vojenská helikoptéra objevila jeho tělo v pátek ve výšce zhruba 5500 metrů.

Výstup na horu K2, která se nachází v pohoří Karakorám, je považován za jeden z nejnebezpečnějších. V roce 2008 tam zemřelo v jediném dni 11 horolezců, kteří se pokoušeli zdolat vrchol K2.

Se svými 8611 metry je K2 druhou nejvyšší horou na světě, dostat se na vrchol je však v jejím případě obtížnější než u nejvyššího Mount Everestu, protože je vystavena horšímu počasí, píše AP. Zimní výstup na ni je podle horolezců obzvláště nebezpečný, jelikož počasí v oblasti je nepředvídatelné a může se rychle změnit. Vítr na K2 může v zimě dosahovat síly až 200 kilometrů v hodině a teploty mohou klesnout k minus 60 stupňům Celsia.

Minulý měsíc se skupině nepálských horolezců povedl vůbec první zimní výstup na K2. Využili k němu nečekaně příznivého bezvětrného počasí, uvedla tehdy agentura AFP. Ve stejný den však na K2 zahynul po pádu španělský horolezec Sergi Mingote, zemřel při sestupu do základního tábora poté, co výstup na vrchol vzdal.

reklama