Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Panika v USA. Opatření proti koronaviru značně komplikují lidem život

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.wikipedia.org

Opatření proti šíření nového typu koronaviru stále více omezují každodenní život obyvatel Spojených států. Další a další zařízení uzavírají z preventivních důvodů návštěvníkům své brány. Po divadlech na newyorské třídě Broadway se lidé dočasně nepodívají ani do zábavních parků Disneyland v Kalifornii a Walt Disney World na Floridě. Svá shromáždění ruší i církve, zápasy odložila basketbalová, basebalová, fotbalová i hokejová liga. Významné dopady má krize kolem koronaviru na hospodářství. Americké akcie ve čtvrtek prudce poklesly a propad indexů Dow Jones a S&P 500 byl nejvyšší od roku 1987.

Ve Spojených státech se novým koronavirem nakazilo podle statistiky Univerzity Johnse Hopkinse již více než 1600 lidí a čtyři desítky z nich nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podlehly.

Z obav z dalšího šíření nákazy nařídila řada amerických firem svým zaměstnancům práci z domova. Státy Maryland, Ohio a Nové Mexiko uzavřely na několik týdnů školy. Na tři týdny zrušilo výuku na školách také San Francisco, kde se toto opatření dotkne 50.000 dětí. Ve státě Washington na západním pobřeží USA, který je s 31 mrtvými ze 40 v celé zemi nejpostiženější, se prozatím zavřou školy jen v některých částech. V okresech King, Pierce a Snohomish se od úterý nebude vyučovat až do 24. dubna. V Seattlu, největším městě státu Washington, se školy ve čtvrtek zavřely na dva týdny.

Mimořádný stav vyhlásil starosta New Yorku Bill de Blasio. Ve městě s více než osmi miliony obyvatel je podle oficiálních údajů téměř sto nakažených. "Dostáváme se do situace, kdy je jedinou analogií válka," řekl de Blasio v komentáři k rostoucí obsazenosti nemocničních lůžek.

To help halt the community spread of COVID-19, I’ve declared a state of emergency in New York City. There are a lot of rumors at a time like this, so here are the simple facts:

— Mayor Bill de Blasio (@NYCMayor) March 13, 2020

Města, okresy i celé americké státy zakazují akce s vyšším počtem účastníků. Stát New York ode dneška zakázal shromáždění nad 500 lidí. V Kalifornii je počet účastníků akcí omezen dokonce na 250. Mnohde se zavírají muzea, galerie a další veřejné instituce. Podle agentury Reuters k nejistotě přispívá to, že úřady často nezmiňují, jak dlouho budou koronavirová opatření v platnosti.

K panice přispělo i opatření, které ve středu oznámil prezident Donald Trump: třicetidenní zákaz veškerých cest do USA z Evropy s výjimkou Británie. Zrušení spojení s Evropou, které má začít platit od páteční půlnoci, můžou USA podle pozdějšího Trumpova prohlášení prodloužit, ale i zkrátit.

"Zažila jsem ebolu a SARS, ale takovouhle paniku u cestujících jsem neviděla od 11. září," řekla agentuře Reuters konzultantka pro cestování Gabriella Ribeirová, a přirovnala tak současnou situaci ke stavu po teroristických útocích v New Yorku a Washingtonu z roku 2001.

Opatření v boji proti šíření nákazy se dotkla i sportovních fanoušků. Neuskuteční se tradiční závěrečný turnaj univerzitní basketbalové ligy NCAA označovaný jako March Madness. Na neurčito zápasy odložily hokejová, fotbalová či basketbalová liga, turnaje se ruší i v golfu.

Také milovníci filmu se budou muset kvůli koronavirovým opatřením smířit s omezeními. Hollywood odložil premiéry několika filmů, na řadě míst jsou uzavřené promítací sály. K opatřením se přidaly také církve, například mormoni, jejichž baštou je stát Utah, zrušili do odvolání své ceremonie a shromáždění na celém světě.

Zájemci z řad veřejnosti se nedostanou ani do budovy Kapitolu. Dva američtí senátoři - Rick Scott a Lindsey Graham - jsou po setkání s delegací brazilského prezidenta Jaira Bolsonara v dobrovolné izolaci.

Krize, kterou vyvolalo šíření koronaviru ve světě, má neblahé následky pro ekonomiku. Rostou obavy z recese, investory vystrašilo především Trumpovo opatření k letům z Evropy. Index leteckých společností se propadl ve čtvrtek o 19,6 procenta. Propad hlavních indexů Dow Jones a S&P 500 byl nejvyšší od roku 1987.

Témata:  USA New York zábavní parky koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.