Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pentagon povolil ukrajinské armádě střílet rakety hlouběji do Ruska

Pentagon
Pentagon
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Ukrajinská armáda může využít americké rakety s delším doletem k úderům na cíle v Rusku i mimo frontové linie v Charkovské oblasti, pokud bude jednat v sebeobraně. Informoval o tom představitel amerického ministerstva obrany.

Prezident USA Joe Biden původně zmírnil omezení na použití americké munice Ukrajinou, aby umožnil obranu Charkova, druhého největšího města Ukrajiny, před intenzivním ruským raketovým útokem.

Od začátku ruské invaze v roce 2022 Spojené státy nepovolovaly Ukrajině použití amerických zbraní proti cílům na ruském území kvůli obavám z eskalace konfliktu.

Rusko ostřeluje ukrajinské cíle ze svého území, které považuje za bezpečnou zónu, uvedl mluvčí Pentagonu Pat Ryder. "Když vidíme, že tyto síly provádějí operace ze svého území, vysvětlili jsme, že Ukrajina má právo se bránit a opětovat palbu," řekl novinářům podle CNN.

"Nejde o geografii, ale o zdravý rozum," uvedl další mluvčí Pentagonu Charlie Dietz. "Pokud Rusko útočí nebo se chystá útočit ze svého území na Ukrajinu, je logické umožnit Ukrajině, aby zaútočila zpět na síly, které na ni útočí ze zahraničí," dodal.

Dietz také uvedl, že ukrajinské síly mohou použít americké systémy protivzdušné obrany k sestřelení ruských letadel, i když jsou v ruském vzdušném prostoru, pokud se chystají střílet na Ukrajinu.

Ukrajinské jednotky od té doby použily americké zbraně k útoku na Rusko alespoň jednou, konkrétně při zničení cílů v Belgorodu, což zbrzdilo ruský postup. Ukrajinští a evropští představitelé však naléhali na USA, aby povolení rozšířily i na další části ruského území.

Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan v úterý v rozhovoru pro televizi PBS uvedl, že dohoda s Ukrajinou o používání amerických zbraní se vztahuje na "jakákoli místa, odkud ruské síly přicházejí z Ruska na Ukrajinu s cílem obsadit další její území."

Rusko v posledních dnech naznačilo, že by mohlo brzy zaútočit na severoukrajinské město Sumy, které také leží blízko hranic. Pokud k tomu dojde, Ukrajinci budou moci použít americké zbraně i tam, uvedl Sullivan.

Témata:  válka na Ukrajině Pentagon

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 13:13

Deštivé počasí má pokračovat. V části ČR bude vydatně pršet

Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy