Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pivo poteče proudem. Letošní Oktoberfest nabídne několik novinek

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

V duchu tradic, k nimž už patří také rok od roku dražší pivo, i novinek, jako jsou atrakce s využitím virtuální reality nebo první klimaticky neutrální festivalový stan, se ponese letošní Oktoberfest. Známý svátek odstartuje v Mnichově v sobotu v poledne. Do 6. října, kdy své brány uzavře, by ho znovu mělo navštívit kolem šesti milionů lidí z celého světa.

Za litrový tuplák piva návštěvníci letošního už 186. ročníku Oktoberfestu zaplatí mezi 10,80 a 11,80 eura (280 až 306 korunami). Ještě loni se ceny zlatavého moku, kterého se ročně vypije kolem 7,5 milionu litrů, pohybovaly mezi 10,70 a 11,50 eura. Podobné zdražování je na největším pivním festivalu světa běžnou záležitostí.

Normou se v posledních letech stala také zpřísněná bezpečnostní opatření. I letos je celý areál festivalu oplocen. Na návštěvníky u vstupu čekají kontroly, přes které se například s batohem, velkou taškou a nově ani s elektrokoloběžkou nedostanou. Na bezpečnost bude dohlížet 49 kamer a na 600 policistů, z nichž někteří jsou specialisté na zapamatovávání si obličejů.

Koho bezpečnostní opatření nebo rostoucí cena piva neodradí, může si hořký chmelový nápoj tradičních mnichovských pivnic Augustiner, Paulaner, Spaten, Löwenbräu, Hacker-Pschorr a Hofbräu vychutnávat každý všední den od 10:00 do 23:30. O víkendech je možné s degustací začít už o hodinu dříve.

Návštěvníci festivalu, kteří ekonomice bavorské metropole každoročně přinášejí kolem 1,2 miliardy eur (31 miliardy korun), se vedle piva mohou těšit i na tradiční pochutiny v podobě preclíků, klobás či grilovaných kuřat, kterých se každoročně snědí statisíce.

Novinkou letošního Oktoberfestu je první festivalový stan, který je klimaticky neutrální. Emise oxidu uhličitého CO2 jsou sice při jeho provozu produkovány, rodina Kufflerů, které patří, je ale vyrovnává tím, že přispívá na programy na ochranu klimatu, jež mají emise CO2 ve stejné míře snížit. Stephan Kuffler za to byl už před začátkem slavností vyznamenán pořadateli.

Nové jsou také některé atrakce, včetně 90 metrů vysokého kolotoče ve stylu májky nebo virtuální reality, která návštěvníkům umožní "cestovat v čase".

Počátek pivních slavností, které se postupně proměnily v obří komerční podnik, spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Témata:  Oktoberfest pivo Německo

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy