Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po záchraně rukojmí vyšly do ulic Tel Avivu desetitisíce demonstrantů

Izrael, demonstrace
Izrael, demonstrace
Foto: Pixabay

Několik hodin po záchraně čtyř rukojmí izraelskou armádou vyšly desetitisíce lidí v Tel Avivu znovu do ulic, aby na protivládní demonstraci požadovaly dohodu o propuštění zbývajících zajatců, které militanti unesli do Pásma Gazy po loňském útoku.

Podle agentury DPA se podobné protesty konaly i v dalších izraelských městech, včetně Haify a Jeruzaléma, kde tisíce demonstrantů volaly po nových volbách a dohodě o rukojmích.

V Tel Avivu došlo během demonstrace k potyčkám s policií, když se protestující pokusili zablokovat dálnici. Izraelská média uvedla, že policie použila vodní děla k rozehnání davu.

Tyto masové protesty probíhají pravidelně v posledních měsících. V sobotu předcházelo vysvobození čtyř rukojmí operací izraelské armády v centrální části Pásma Gazy. Po této operaci člen izraelského válečného kabinetu Benny Kanc odložil své plánované odstoupení z vlády.

Zachráněnými rukojmími byli tři muži a jedna žena ve věku 22 a 41 let. Izraelská armáda je převezla do nemocnice na lékařské vyšetření a podle agentury DPA jsou v dobrém zdravotním stavu. Militanti Hamásu je unesli z hudebního festivalu Nova po útoku na Izrael 7. října 2023.

Hamás ve svém prohlášení uvedl, že během sobotní záchranné operace izraelské armády v oblasti uprchlického tábora Nusajrát zahynulo několik lidí.

Mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu, Brigád Izaddína Kasáma, tvrdil, že při izraelské operaci zahynulo i několik rukojmích, což mluvčí izraelské armády označil za "očividnou lež".

Izraelská armáda uvádí, že v pásmu Gazy je stále drženo 120 rukojmí, které palestinská komanda unesla během útoku na Izrael. Existují však obavy, že většina z nich je již po smrti, dodala DPA. 

Témata:  Izrael

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy