Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí zabíjelo v Tatrách. Blesk usmrtil několik turistů včetně dítěte

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Nejméně tři lidi, včetně dítěte, dnes zabil v polských Tatrách blesk. Podle listu Gazeta Wyborcza to sdělila mluvčí Malopolského vojvodství Joanna Paždziová. Šéf polské záchranné služby TOPR Jan Krzysztof předtím informoval, že o život při bouři přišlo několik turistů a více než deset dalších utrpělo zranění.

Neštěstí zasáhlo turisty, kteří se vydali na oblíbený horský štít Giewont. Na jeho vrcholku je umístěn železný kříž, do něhož často udeří blesk, proto je přítomnost na tomto místě při bouři nebezpečná. Stejně tak je riskantní výstup po trasách, u nichž jsou pomocné řetězy.

"Blesk v oblasti Giewontu zasáhl více než deset lidí. Jsme ve velmi těžké situaci. Je tu také několik mrtvých na různých místech," řekl podle zpravodajské televize TVN24 Jan Krzystof.

Polská média informují o tom, že záchranné operace se účastní čtyři vrtulníky letecké záchranné služby. Mezi mrtvými je podle listu Gazeta Wyborcza 12letý chlapec, kterého se nepodařilo resuscitovat.

TVN24 poznamenala, že ráno v Tatrách svítilo slunce a byly dobré podmínky pro pěší turistiku. Postupně se ale naplnily předpovědi počasí a nad horami se stáhly husté mraky. Kolem poledne pak vypukla prudká bouře.

Témata:  bouřky blesk Vysoké Tatry Polsko

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 15:01

Papež Lev XIV. poslal světovým lídrům první vzkaz: Přestaňte, okamžitě

Nový vůdce katolické církve, papež Lev XIV, vyzval světové lídry, aby okamžitě ukončili války po celém světě. Ve svém prvním veřejném projevu po zvolení papežem pronesl apel na „spravedlivý, opravdový a trvalý“ mír a důrazně odmítl válku jako prostředek řešení konfliktů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.