Čtyři civilisté byli podle Hajdaje zabiti v Severodoněcku, který se nyní ruské síly pokoušejí dobýt. Ruská palba poškodila padesátku budov. Další muž byl zabit ve vsi Komyšuvacha, ležící asi 50 kilometrů jižně od Severodoněcka.

"Lidé v Severodoněcku zapomněli, co to je klid zbraní alespoň na půlhodinu. Rusové ostřelují obytné čtvrti nepřetržitě," uvedl Hajdaj.

Dříve starosta tohoto města odhadl, že asi tři pětiny bytového fondu je zničeno a 90 procent budov poškozeno..

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nočním projevu obvinil Rusko z genocidy v Donbasu. Současná ruská ofenzíva může podle hlavy státu region zbavit obyvatel, ruské síly se snaží Severodoněck a další města obrátit v popel. Ruské jednotky podle Zelenského deportují Ukrajince a také hromadně zabíjejí civilisty.

V Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny ruská palba během uplynulých 24 hodin zranila 14 civilistů, uvedla agentura Unian s odvoláním na mluvčího ukrajinského vojenského velitelství Jih Vjačeslava Nazarova. "Bohužel jsou i mrtví. U vsi Bereznehuvate byli při ruském ostřelování zraněny dvě ženy, jedna z nich zahynula. Ty ženy jen pásly krávy," dodal mluvčí.

Terčem ruského ostřelování se stala také Dněpropetrovská oblast, hlásí tamní gubernátor Valentyn Rezničenko. Záchranáři pátrají po lidech v troskách domů, dodal bez dalších podrobností.

Gubernátor ruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov dnes podle agentury Interfax oznámil, že obyvatelka pohraniční obce Žuravlevka podlehla zraněním, které utrpěla během čtvrtečního ostřelování vsi ukrajinskými silami. Celkově v oblasti panuje podle Gladkova klid s výjimkou obcí Žuravlevka a Nechotejevka, které v žádném případě nedoporučuje navštívit.