Susan Hopkinsová z britského úřadu pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) uvedla, že podle dosavadních zjištění má omikron reprodukční číslo tři až pět, což znamená, že jeden infikovaný nakazí v průměru tři až pět dalších lidí.

Podle Whittyho data napovídají, že vrchol omikronové vlny pandemie přijde dříve než u předchozích vln a také rychleji odezní. Ačkoli ohledně omikronu existuje mnoho neznámých, rychlý přírůstek infikovaných ve velmi krátkém čase se zřejmě promítne do toho, že nemocnice budou přijímat nejvíce covidových pacientů za celou dobu pandemie.

"Kvůli strmě stoupajícím číslům onemocní hodně lidí najednou," řekl. Právě to zvýší tlak na nemocnice a ty budou muset přijímat více pacientů s covidem než kdy dříve. Dosavadní rekord v počtu nových pacientů za den je podle vládního poradce z letošního ledna, kdy bylo hospitalizováno něco přes 4500.

"Obávám se, že musíme přijmout fakt, že během následujících týdnů budou rekordy padat často," varoval Whitty na středeční tiskové konferenci po boku premiéra Borise Johnsona, kde vyzval občany, aby pečlivě vážili množství kontaktů a jejich rizika.

Nejistota ohledně závažnosti nákazy omikronem může znamenat, že ani vysoká čísla nezpůsobí vážnější krizi. Podle Whittyho se může ukázat, že průběh covidu-19 bude v případě omikronu mírnější, že pacienti nebudou muset zůstávat v nemocnicích tak dlouho a že vakcíny mnoho z nich ochrání před rozvinutím vážných potíží.

Spolehlivé informace o šíření varianty omikron budou v Británii k dispozici nejdříve po Vánocích, řekla dnes parlamentnímu výboru Susan Hopkinsová z UKHSA. Podle ní je aktuálně v nemocnicích 15 pacientů s prokázanou nákazou omikronem, reálné číslo ale je mnohem vyšší.

Své plány přehodnotila kvůli omikronu i královna Alžběta II. Buckinghamský palác dnes oznámil, že tradiční předvánoční večeře, na kterou panovnice každý rok zve příslušníky celé širší rodiny včetně vnoučat, pravnoučat a vzdálenějších příbuzných, se preventivně ruší.

"Zrušení litujeme, ale domníváme se, že je to správné rozhodnutí," uvedl palác, podle něhož by akce v době zvýšeného epidemického rizika mohla ohrozit vánoční plány mnoha rodin. Pětadevadesátiletá panovnice stráví svátky tradičně na panství v Sandringhamu, letos poprvé bez manželka. Vévoda z Edinburghu zemřel v dubnu.