reklama

Ale Sergej Menjajlo, který byl pověřen funkcí prozatímní hlavy autonomní republiky, tvrdí, že úmrtí dalších dvou pacientů s výpadkem dodávek kyslíku nesouvisí. "Samozřejmě tyto věci spolu nesouvisí. Lidi zemřeli v noci, kyslík jim normálně podávali, ale plíce měli v kritickém stavu," řekl Menjajlo Interfaxu. Uvedl také, že pondělní poruchu se podařilo opravit a systém dodávek kyslíku se nyní testuje.

Vláda autonomní republiky ještě v pondělí uvedla, že za výpadkem byla technická závada: prasklo podzemní potrubí, které kyslík přivádí. Stalo se tak půldruhého metru pod zemí, a tak se hned nepřišlo na to, co se stalo, tvrdí úřady. Menjajlo řekl, že místo závady bylo zjištěno a porucha se opravuje, zatímco pacienty závislé na plicní ventilaci začali zdravotníci připojovat k tlakovým lahvím s kyslíkem přiváženým z Mozdoku, Krasnodaru i Moskvy. Úřady ujišťovaly, že životy dalších pacientů nejsou ohroženy.

Na jednotce intenzivní péče podle agentury TASS bylo dohromady 71 lidí. Devět lidí v pondělí zemřelo a 62 pacientů zůstávalo ve vážném stavu. Dříve úřady podle listu Vedomosti informovaly o sedmi mrtvých a dvou pacientech ve vážném stavu. TASS později upřesnil, že zemřelo osm žen a jeden muž ve věku od 47 do 85 let. Všichni se ocitli na jednotce intenzivní péče, protože byli v kritickém stavu.

"Očití svědci vylíčili, že lékaři poprosili příbuzné pacientů, kteří byli u vchodu do nemocnice, aby pomohli přepravit pacienty do jiných místností, kde je bylo možné napojit na rezervní systém dodávek kyslíku. Kdyby tito lidé nepomohli, obětí by bylo nejspíše více," napsal Kommersant na svém webu.

V nemocnici se podle úřadů nacházelo celkem 651 lidí, včetně 308 pacientů s covidem-19, poznamenala BBC.

Kriminalisté vyšetřují úmrtí pacientů podle paragrafu o usmrcení z nedbalosti. Policisté dnes podle agentury Interfax zadrželi osmapadesátiletého primáře nemocnice, jehož jméno nesdělili, a hodlají požádat soud o uvalení vazby.

reklama