Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet potvrzených případů koronavirové nákazy v Rusku překročil 10 milionů

Rusko, ilustrační fotografie.
Rusko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Počet potvrzených případů covidu-19 v Rusku překročil deset milionů, informuje agentura Reuters s odvoláním na oficiální statistiky. Podzimní vlna epidemie ale v nejrozsáhlejší zemi světa slábne a ubývá i smrtelných případů.

Za poslední den v Rusku, které má 146 milionů obyvatel, přibylo 29.929 nově nakažených, nejméně od 13. října. Celkový počet infikovaných vzrostl na 10,016.896. Nahlášeno je 1132 úmrtí pacientů s covidem-19, což je nejnižší počet od konce října, za který si toto onemocnění podle Reuters vyžádalo nejvíce lidských obětí od svého prvního výskytu v zemi. Podle oficiálních údajů od začátku pandemie zemřelo 289.483 lidí, nicméně agentura Reuters ve svých výpočtech došla k závěru, že skutečný počet je mnohem vyšší a zřejmě přesáhl 578.000.

Rusko se nyní připravuje na možnou další vlnu epidemie způsobenou variantou omikron. Koncem listopadu prezident Vladimir Putin nařídil vládě, aby zajistila dodávky léků a kyslíku i dostatek nemocničních lůžek. Stále ale není jasné, jak proti omikronu funguje v Rusku vyráběná a nejvíce používaná vakcína Sputnik V. Alexandr Gincburg, šéf Národního výzkumného centra pro epidemiologický a mikrobiologický výzkum Nikolaje Gamaleji (NICEM), který Sputnik V vyvinul, dnes podle agentury RIA Novosti řekl, že pro zjištění její účinnosti bude stačit deset dnů.

Témata:  Rusko

Související

Aktuálně se děje

11:39

Počasí bude v noci ve znamení další sněhové nadílky. Platí výstraha

Ledovku doprovodí další typický projev zimního počasí. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí varoval také před novou sněhovou pokrývkou. Podle meteorologů může napadnout několik centimetrů sněhu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Syrské opoziční jednotky v Aleppu

Den po dni: Jak dokázali povstalci ovládnout Sýrii za pouhý týden?

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.