reklama

Jenom v Londýně se podle Javida varianta omikron podílí zhruba na 40 procentech všech případů infekce způsobující onemocnění covid-19.

Po odhalení prvních případů omikronu ve Spojeném království 27. listopadu britský premiér Boris Johnson vyhlásil přísnější omezení a v neděli varoval, že země čelí "přílivové vlně" koronavirové varianty omikron.

V Anglii ode dneška platí nové protiepidemické restrikce. Obyvatelé, kterým to zaměstnání umožňuje, mají povinnost práce z domova a pro vstup do nočních klubů a dalších míst s větším počtem lidí je potřeba covidový certifikát.

Britské úřady tvrdí, že pokud nebudou podniknuty příslušné kroky, mohl by se omikronem nakazit milion lidí do konce tohoto měsíce. Varianta přitom podle vědců může infikovat i lidi se dvěma dávkami vakcíny.

O omikronu víme, že se šíří fenomenální rychlostí, jakou jsme dosud neviděli, každé dva až tři dny se počet těchto infekcí zdvojnásobí," řekl Javid. "To znamená, že čelíme přílivové vlně infekce, znovu tu máme závod mezi vakcínou a virem," dodal Javid.

I Johnson, který čelí kritice kvůli pořádání večírků během loňských lockdownů, vyzval lidi, aby si nechali aplikovat třetí, posilující dávku vakcíny v zájmu "našich svobod a našeho způsobu života".

Dosavadní data ukazují, že účinnost vakcín proti symptomatickým infekcím způsobeným omikronem je u lidí se dvěma dávkami vakcíny výrazně snížena, ale třetí dávka ochranu zvyšuje až na více než 70 procent.

Javid řekl, že v Anglii zatím nebylo potvrzeno ani jedno úmrtí v důsledku nakažení omikronem a pouze deset lidí s touto variantou bylo hospitalizováno. Přestože příznaky jsou v těchto případech možná mírnější, rychlé šíření znamená, že pokud vláda nebude konat, mohlo by být zdravotnictví přetíženo, upozornil Javid.

"I když je virus mírný, malé procento lidí z velmi velkého počtu pořád může způsobit vysoký počet hospitalizací," řekl ministr. "Dvě dávky nejsou dostatečné, ale tři dávky už poskytují skvělou ochranu proti příznakové nákaze," dodal Javid.

Johnson v nedělním televizním projevu uvedl, že každý způsobilý člověk ve věku minimálně 18 let v Anglii bude mít možnost dostat svou posilující dávku před Novým rokem. Původně měl být nejzazším termínem pro možnost dostat posilující dávku konec ledna. Předpokládá se, že očkování se urychlí také ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku.