"V zemích, kde je proočkovanost velmi vysoká, jako jsou Španělsko a Portugalsko, bude možné nechat konečně pandemii za sebou na jaře," uvedl Drosten, který vede virologické oddělení v berlínské nemocnici Charité. V dalších unijních státech, včetně Německa, to však bude vyžadovat delší čas a striktnější opatření. "K dosažení endemické úrovně musíme postupovat s rozmyslem a opatrností, aby nedošlo ke kolapsu zdravotnictví," uvedl Drosten.

Při endemické úrovni se nákaza vyskytuje jen v místních ohniscích. To vyžaduje, aby velká část společnosti byla proti covidu-19 naočkovaná, uvedl Drosten.

Podle Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je Portugalsko zemí s nejvyšší mírou proočkovanosti. Dokončené očkování proti covidu-19 tam má přes 80 procent populace. Ve Španělsku to je zhruba 75 procent obyvatel, podobnou míru proočkovanosti dosahují také Belgie a Dánsko.

V situaci, kdy v mnohých unijní státech počet nakažených výrazně roste, zůstává ve Španělsku a Portugalsku výskyt na nízké úrovni. Podle ECDC Španělsko vykazuje nejnižší výskyt v EU, a to 49 případů za posledních 14 dní na 100.000 obyvatel. Portugalský údaj je pátý nejnižší a činí 123 případů za 14 dní na 100.000 obyvatel; v ČR je to 820 případů. Výrazně nižší jsou také počty úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19, ve Španělsku to bylo za posledních 14 dní 2,9 úmrtí na milion obyvatel a v Portugalsku 6,9. V ČR byl ve stejné době tento údaj 42,3.