reklama

Dánská vláda také důrazně doporučuje občanům, aby sami nejezdili do zahraničí. Doporučení se týká i služebních cest, nejen turistiky. Podle šéfa diplomacie jsou nová opatření "logickým důsledkem restrikcí, které vláda přijala v posledních dnech".

Výjimky pro cesty do Dánska platí například pro obyvatele regionů u hranic s Německem a Švédskem, pro řidiče tranzitní dopravy a zásobování či pro návštěvy rodinných příslušníků, uvedl ministr spravedlnosti Nick Häkkerup. Naopak studium nebo zaměstnání au-pair dostatečným důvodem pro cesty do Dánska nebude.

Dánsko tento týden ještě zpřísnilo pravidla pro boj s koronavirem platná od konce minulého roku. Podle nich budou až do 17. ledna zavřené všechny obchody vyjma těch s nezbytným zbožím a také kadeřnictví, restaurace či kulturní a sportovní zařízení. Scházet se smí maximálně pět lidí. V zemi se rychle šíří nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2, která se objevila koncem loňského roku v Anglii. Epidemiologové předpokládají, že v polovině února bude mutace zodpovědná za většinu nových případů infekce.

Za posledních 24 hodin Dánsko, které má asi 5,8 milionu obyvatel, zaznamenalo 1660 nových případů nákazy virem SARS-CoV-2 a 30 úmrtí s covidem-19. Celkem se v zemi od počátku pandemie nákaza prokázala u více než 178.000 lidí. S covidem-19 zemřelo 1517 nakažených.

reklama