Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání, prohlásil Netanjahu

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Netanjahu během připomínky pondělního Dne památky na holocaust upozornil, že světoví lídři během holocaustu druhé světové války zůstali nečinní. "První ponaučení z holocaustu tedy zní: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Pokud máme zůstat stát o samotě, budeme stát o samotě," prohlásil.

Izraelský premiér se vyjádřil k návrhu dohody, která by měla přinést přestávku v bojích trvajících téměř sedm měsíců a propuštění rukojmích držených hnutím Hamás. Nicméně zdůraznil, že je rozhodnutý provést invazi do města Rafah na jihu Pásma Gazy, i přes nesouhlas velké části mezinárodního společenství.

V poslední době Izrael v Pásmu Gazy vedl tvrdé boje, kvůli nimž se od něj odvrátilo několik zemí, včetně jeho nejbližšího spojence, Spojených států. Americký prezident Joe Biden opakovaně žádal více dodávek humanitární pomoci pro obyvatele této enklávy. Varoval také izraelského premiéra, aby neposílal vojáky do města Rafah dříve, než budou do bezpečí evakuovány statisíce vysídlených osob.

V Rafahu, kam se v důsledku bojů v ostatních částech Pásma Gazy uchýlilo asi 1,5 milionu Palestinců, je velmi důležitým místem pro vstup humanitární pomoci do této oblasti.

Den památky na holocaust (šoa) a hrdinství (Jom ha-šoa) připadá letos na 6. května. Tato připomínka si klade za cíl uctít památku šesti milionů obětí holocaustu během druhé světové války.
  

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy