Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pokud Ukrajina zaútočí na Kerčský most, odpovíme zničujícím úderem, vyhrožuje Kreml

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v pátek varovala, že Rusko odpoví "zničujícím odvetným úderem", pokud Ukrajina s podporou Západu zaútočí na Kerčský most nebo na anektovaný Krymský poloostrov. 

Zacharovová tvrdila, že Ukrajina plánuje útok na Kerčský most ještě před 9. květnem, což je den, kdy si Rusové připomínají vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce.

Krymský poloostrov byl anektován Ruskem v roce 2014, ale Ukrajina trvá na tom, že výstavba Kerčského mostu je nezákonná. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí uvedla, že prohlášení a příspěvky na sociálních sítích ukrajinských a evropských představitelů naznačují, že Kyjev chystá útok na most.

Varování přichází poté, co ukrajinský velvyslanec při OSN zveřejnil obrázek s názvem "Seznam šesti hlavních typů mostů pro rok 2024", na kterém poslední položka "Kerč" zůstala prázdná. To může indikovat plány Ukrajiny na zničení mostu.

Zacharovová také upozornila na prohlášení britského ministra zahraničí, který uvedl, že Ukrajina má právo použít zbraně poskytnuté Londýnem k útokům na ruské cíle.

Rusko je připraveno zvážit "seriózní" návrhy na ukončení konfliktu na Ukrajině, ale vyžaduje, aby Ukrajina zůstala vojensky neutrální zemí. Tyto podmínky jsou podle Moskvy stejné jako ty, které Ukrajina opakovaně odmítla.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy