reklama

"V tuto chvíli si nemyslím, že bych kandidovala. Ale pokračovala bych v tom, co dělám už roky, tedy v obraně Francouzů. Nevím z jaké pozice, ale bude to nějaká, kde budu užitečná," řekla Le Penová.

Během kampaně Le Penové přitížilo aktuální dění na Ukrajině, neboť v minulosti měla poměrně vřelé vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ruské banky jí poskytly půjčku na předchozí kampaň. V rozhovoru s JDD své postoje hájila, Putin podle ní "obnovil ruskou moc po 70 letech sovětského teroru a bylo by sebevraždou nechat Rusko, aby se dlouhodobě spojilo s Čínou."

V aktuálních průzkumech volebních intencí je Le Penová na druhém místě za Emmanuelem Macronem, který funkci obhajuje. Podle sondáže Ifop má Le Penová 20,5 procenta a počet lidí, kteří by ji volili, v posledních dnech spíše stoupá. Naopak Macronovy preference mírně klesají, přesto má stále zhruba 28 procent. Dva týdny před volbami se podle všech analýz jeví jako nejpravděpodobnější, že se právě tito dva kandidáti utkají ve druhém kole. Stalo se tak i před pěti lety, kdy Macron Le Penovou porazil.

Macron i Le Penová se dnes objeví ve vysílání francouzské stanice France 3. Předvolební setkání na dnešek svolala většina kandidátů.