Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policejní těžkooděnci rozehnali demonstranty na půdě Kolumbijské univerzity

Policie USA
Policie USA
Foto: Pixabay

Policejní těžkooděnci newyorské policie vstoupili v noci na středu na půdu kampusu Kolumbijské univerzity v New Yorku, aby rozehnali demonstranty, kteří v rámci propalestinského protestu obsadili univerzitní budovu Hamilton Hall. Demonstranti se v budově zabarikádovali a vyvěsili vlajky, informuje agentura Reuters.

V okolí budovy Hamilton Hall se nacházely desítky osob. policie začala demonstranty z budovy vytlačovat a zatýkat, uvádí AFP. Podle agentury Reuters použila policie na vniknutí do budovy okna v prvním patře, kam zasahující policisté vystoupili po žebříku.

Policie zatkla přibližně 50 osob, během zásahu na těžkooděnce pokřikovaly další osoby shromážděné před budovou, které žádaly osvobození palestinských území a propuštění demonstrantů.

Policie proti demonstrantům zasáhla krátce po 21. hodině místního času (3.00 SELČ), když se na místě shromáždilo množství těžkooděnců vybavených štíty, přilbami a plastovými pouty, uvádí AP. Demonstranti budovu obsadili přibližně 12 hodin před zásahem policie, univerzita zásah oficiálně schválila krátce před vstupem těžkooděnců do areálu.

Demonstranti ráno v budově Hamilton Hall zabarikádovali vstupy, z okna vyvěsili palestinskou vlajku a žádali osvobození Palestiny. Univerzita členům akademické obce a dalším osobám doporučila, aby se místu demonstrací vyhýbaly.

Protesty proti válce v pásmu Gazy mezi Izraelem a hnutím Hamás se již několik měsíců konají na univerzitách na celém území USA. Mnohé z nich se proto obrátily na policii a desítky osob byly v této spojitosti zatčeny.

Izrael a jeho podporovatelé protesty označili za antisemitské. Kritici Izraele tvrdí, že obvinění se zneužívají k jejich umlčení. Organizátoři demonstraci uvádějí, že jde o nenásilné hnutí, jehož cílem je chránit práva Palestinců a protestovat proti válce.

Témata:  USA policie USA

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.