Policie od rána kontroluje několik velkých příjezdových cest do Bruselu. Starosta metropole Philippe Close uvedl, že již prověřili na pět tisíc aut a několika desítkám z nich zakázali pokračovat dál.

"Jde o to, aby si nebrali hlavní město jako rukojmí," řekl Close rozhlasové stanici RTBF. Řidiči, kteří chtějí v Bruselu demonstrovat, mohou podle něj odstavit svá auta na parkovištích kolem města a pokračovat dál pěšky nebo veřejnou dopravou.

Belgické úřady nekontaktoval žádný organizátor protestu, třebaže to místní pravidla vyžadují, doplnil starosta.

Podle belgických médií se v neděli večer chystala z francouzského Lille do Bruselu více než tisícovka vozů. Někteří řidiči však s cestou vzhledem k dopředu avizovaným akcím belgické policie váhali.

V sobotu podobnou akci v Paříži překazila policie, která zadržela nejméně 500 vozidel, jež se navzdory policejnímu zákazu pokoušela vjet do francouzského hlavního města. O další protesty se pokoušeli například řidiči v Nizozemsku.

Žádná z akcí však zdaleka nedosáhla intenzity původního kanadského konvoje. V centru Ottawy stovky kamionů zhruba dva týdny blokovaly dopravu, neprůjezdné byly také některé důležité hraniční přechody mezi Kanadou a USA.

reklama