Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polská veřejnoprávní TV v reportáži o migraci odvysílala záběry z filmu Netflixu

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Polská veřejnoprávní televize (TVP) v sobotních večerních zprávách v reportáži, v níž varovala před důsledky nelegální migrace, odvysílala záběry z chystaného filmu streamovací služby Netflix. Dnes na to upozornil internetový portál onet.pl.

V reportáži nazvané Nelegální migrace paralyzuje Evropu TVP odvysílala scénu, ve které dva motocyklisté projíždějí kolem prádelny a nečekaně začnou střílet z automatických zbraní. "Jde o nahrávku z jednoho ze švédských měst," uvádí se v reportáži. "Podobné situace jsou na mnohých místech v Evropě už téměř na každodenním pořádku," zazní také v příspěvku.

Onet.pl ovšem uvedl, že autoři reportáže využili záběry, které unikly na internet z natáčení švédského seriálu Snabba Cash (Rychlý prachy). Před natáčením štáb místní obyvatele varoval, co se v jejich okolí bude dít. Švédský deník Expressen napsal, že záběry už využili stoupenci krajní pravice ve Švédsku.

Polská strana Právo a spravedlnost (PiS) po svém nástupu k moci vedení TVP obsadila loajálními lidmi a opozice i kritici PiS upozorňují, že televize se stala hlásnou hlásnou troubou tohoto národně-konzervativního uskupení.

Politici PiS dlouhodobě označují imigraci z muslimských zemí za jednu z největších hrozeb pro Evropu. Polsko v posledních měsících čelí náporu migrantů z krizových oblastí. Do Evropské unie se snaží dostat přes Bělorusko, kde je tamní autoritářský prezident Alexander Lukašenko využívá coby nástroj odplaty za to, že sedmadvacítka proti jeho zemi zesílila sankce. Polské úřady odmítají k migrantům v zoufalé situaci pustit humanitární organizace, hlášeny jsou i případy, kdy pohraničníci běžence zatlačují zpět přes hranici. Parlament v pátek schválil, že na ní bude postavena zeď vybavená monitorovacím systémem a zařízením pro detekci pohybu.

Témata:  Polsko televize uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

20. prosince 2025 17:31

20. prosince 2025 10:05

Blackout v Česku: Jeho pravděpodobnost byla 1 ku 3 milionům. ČEPS zveřejnil příčinu

Společnost ČEPS zveřejnila podrobnou zprávu o vyšetřování rozsáhlého výpadku elektřiny, který 4. července téhož roku zasáhl část Prahy a čtyři kraje. Hlavním závěrem je, že za kolaps mohl unikátní souběh dvou technických událostí, které spolu přímo nesouvisely. Pravděpodobnost takové shody okolností v rozmezí jedné hodiny byla vyčíslena na pouhých 1 : 3 000 000. Před samotným incidentem byla soustava stabilní a splňovala všechna bezpečnostní kritéria, což potvrdila i evropská asociace ENTSO-E.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Putin tvrdí, že je po půl roce připraven jednat s Macronem

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil připravenost k obnovení dialogu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli potvrdil, že takový krok je možný za předpokladu, že obě strany projeví dostatečnou politickou vůli. Podle Moskvy lze Macronova nedávná prohlášení vnímat pozitivně, pokud budou podložena reálným zájmem o konstruktivní jednání.