reklama

Zpráva představuje další ránu polské katolické církvi, poznamenané vlnou skandálů týkajících se sexuálního zneužívání a následnou oficiální reakcí církevních představitelů, která byla označovaná za necitlivou nebo za pokus o kamuflování údajných provinění, píše agentura PAP.

"Za posledních 25 let činí pokles v prohlášeních o víře v boha u mladých zhruba 20 procent a pokles náboženských praktik až 50 procent. Je to nový fenomén, který můžeme označit za narušení mezigeneračního přenosu víry," píše se podle serveru onet.pl ve zprávě nazvané Církev v Polsku. "Zároveň však zůstává stabilní procento mladých, kteří jsou hluboce věřící. Nebo se dokonce zvýšilo, byť stále představuje menšinu. Vzrostl (jejich počet) ze šesti na osm procent," píše se dále ve zprávě o situaci v silně katolické zemi.

V církvi běžně používaný jazyk se mladým lidem zdá velmi vzdálený, ba archaický. Je pro ně nesrozumitelný a prázdný, uvedl při představování zprávy biskup Grzegorz Suchodolski. "Uvěřili jsme procesům demokratizace a školním osnovám, a mezitím se srdce mladých lidí rozběhla úplně jinam a chytil je někdo jiný," dodal duchovní. Podle agentury PAP se katolická církev v Polsku rovněž potýká se silnými sekulárními vlivy.

Server veřejnoprávní televize TVP upozornil, že se u Poláků rovněž snížila frekvence návštěv nedělních mší a účast školáků v hodinách náboženství. Ta klesla oproti roku 2010 z 90 procent na současných 70 procent, uvádí TVP, podle níž se 90 procent obyvatel země považuje za věřící. Pouze 11 procent Poláků se však označuje za hluboce věřící katolíky, vyplývá ze statistik.

reklama