Státní pohřeb je v Polsku určen pro lidi, kteří přišli o život ve službě státu. Podrobnosti smutečních obřadů v Przewodowě nejsou zatím známy.

Raketa dopadla do Przewodowa, který leží několik kilometrů od hranice s Ukrajinou, v úterý odpoledne. Při výbuchu nedaleko sušírny obilí zemřeli dva muži. Šlo o 60letého traktoristu a o dva roky staršího skladníka. Traktorista zrovna najížděl na váhu s nákladem kukuřice a druhý muž jeho počínání přihlížel. V souvislosti s neštěstím místní úřady vyhlásily několikadenní smutek a slíbily finanční pomoc rodinám obětím.

Agentura DPA poznamenává, že dvojice se stala prvními civilisty v Polsku, členské zemi NATO, kteří přišli o život v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Západ předpokládá, že v Przewodowě nedopatřením dopadla střela ukrajinské protivzdušné obrany odpálená proti ruské raketě. Ukrajinská strana tvrdí, že šlo o ruskou raketu. Nicméně prezident Volodymyr Zelenskyj ovšem svá původně rezolutní prohlášení ve čtvrtek poněkud zmírnil, když řekl, že se stoprocentní jistotou neumí říct, co se na východě Polska stalo.

reklama