Levné obilí z Ukrajiny totiž zaplavuje trhy některých východoevropských zemí, kde způsobuje místním pěstitelům ztráty.

"Dohodli jsme se na omezení a prozatímním zastavení vývozu do Polska," řekl Telus novinářům po setkání se svým ukrajinským protějškem. "Tranzit bude povolen, ale bude pečlivě monitorován v obou zemích, aby ukrajinské obilí nezůstalo v Polsku," citovala jej agentura Reuters.

Pro vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) se levné ukrajinské obilí stalo ve volebním roce politickým problémem. Premiéři pěti států včetně Polska v březnu dopisem požádali předsedkyni Evropské komise (EK) Ursulu von der Leyenovou, aby Brusel přijal opatření proti dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny.

Dnes proti snižování výkupních cen obilí protestovaly tisíce zemědělců po celém Rumunsku. Protesty uspořádali v minulých dnech také polští a bulharští zemědělci. Dovoz ukrajinského obilí do EU je až do června 2024 osvobozen od celních poplatků. Miliony tun obilí - levnějšího než to, které se vyprodukuje v EU - však skončily na trzích v sousedních zemích, ačkoliv byly primárně určeny pro export mimo EU.

Evropská komise odhaduje, že zemědělci z Polska, Rumunska, Maďarska, Bulharska a Slovenska přišli kvůli přílivu levnějšího ukrajinského obilí celkově o 417 milionů eur (9,7 miliardy Kč). Rozhodla také, že polským, bulharským a rumunským zemědělcům vyplatí kompenzace v objemu 56,3 milionu eur (1,3 miliardy Kč), přičemž další náhrady mají následovat.

reklama