Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko dočasně zastaví dovoz ukrajinského obilí, tranzit bude nadále povolen

Polsko, ilustrační fotografie.
Polsko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Polsko dočasně zastaví dovoz ukrajinského obilí, aby zmírnilo dopad na ceny. Tranzit ale bude nadále povolen. Řekl to dnes polský ministr zemědělství Robert Telus, který do funkce nastoupil ve čtvrtek. Jeho předchůdce Henryk Kowalczyk rezignoval po protestech zemědělců proti poklesu cen.

Levné obilí z Ukrajiny totiž zaplavuje trhy některých východoevropských zemí, kde způsobuje místním pěstitelům ztráty.

"Dohodli jsme se na omezení a prozatímním zastavení vývozu do Polska," řekl Telus novinářům po setkání se svým ukrajinským protějškem. "Tranzit bude povolen, ale bude pečlivě monitorován v obou zemích, aby ukrajinské obilí nezůstalo v Polsku," citovala jej agentura Reuters.

Pro vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) se levné ukrajinské obilí stalo ve volebním roce politickým problémem. Premiéři pěti států včetně Polska v březnu dopisem požádali předsedkyni Evropské komise (EK) Ursulu von der Leyenovou, aby Brusel přijal opatření proti dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny.

Dnes proti snižování výkupních cen obilí protestovaly tisíce zemědělců po celém Rumunsku. Protesty uspořádali v minulých dnech také polští a bulharští zemědělci. Dovoz ukrajinského obilí do EU je až do června 2024 osvobozen od celních poplatků. Miliony tun obilí - levnějšího než to, které se vyprodukuje v EU - však skončily na trzích v sousedních zemích, ačkoliv byly primárně určeny pro export mimo EU.

Evropská komise odhaduje, že zemědělci z Polska, Rumunska, Maďarska, Bulharska a Slovenska přišli kvůli přílivu levnějšího ukrajinského obilí celkově o 417 milionů eur (9,7 miliardy Kč). Rozhodla také, že polským, bulharským a rumunským zemědělcům vyplatí kompenzace v objemu 56,3 milionu eur (1,3 miliardy Kč), přičemž další náhrady mají následovat.

Témata:  Polsko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.