reklama

Dnešní denní bilance nakažených je nejvyšší od 23. dubna, poznamenal server. Čtvrtá vlna pandemie covidu-19 tak v Polsku dál sílí.

"Dynamika infekcí roste a bohužel vidíme, že v nejbližší době nezpomalí," řekl před oficiálním zveřejněním nejnovější bilance mluvčí vlády Piotr Müller stanici Radio Plus.

Na dotaz ohledně možnosti zpřísnění protikoronavirových opatření Müller upozornil, že současná situace se od té před rokem liší, jelikož v zemi je 60 procent obyvatel očkovaných proti covidu-19. "Jde o to, aby měl společenský a hospodářský život maximální možnost fungovat. Existuje však také určitý práh účinnosti zdravotnické služby v dané oblasti - pokud bude překročen, budou zavedeny restrikce," dodal vládní mluvčí.

Náměstek polského ministra zdravotnictví Waldemar Kraska dnes ve vystoupení na stanici TV Republika zároveň upozornil na vysoký počet nemocných s covidem-19, kteří byli hospitalizováni. "Polské nemocnice přijaly za poslední den dalších 707 pacientů. V současné době je v polských nemocnicích už přes osm tisíc pacientů s covidem-19," uvedl. Před rokem bylo v nemocnicích 18.160 nemocných s touto nemocí, uvedl dnes server Onet.pl.

Kraska zároveň upozornil, že většina pacientů s covidem-19 jsou lidé, kteří nejsou proti nemoci očkovaní. "Většina z nich jsou neočkovaní lidé, včetně docela mladých. Mnoho mladých potřebuje léčbu, která je poslední možností v případě respiračního selhání. Jsou to velmi mladí lidé ve věku 29 či 31 let a bohužel nejsou očkovaní," sdělil Kraska.

Epidemická situace se v Polsku v poslední době zhoršila. Minulý týden země hlásila nejvyšší denní přírůstky nakažených od dubna. Například v pátek ministerstvo zdravotnictví oznámilo 9387 nových případů nákazy a Polsko zároveň překonalo hranici tří milionů infikovaných od vypuknutí pandemie. V úterý země oznámila 4514 nově prokázaných případů koronaviru, přičemž server Gazeta Wyborcza upozornil, že tato statistika mohla být podhodnocená po třech dnech volna, které jejímu zveřejnění předcházely.

V Polsku, kde žije přibližně 38 milionů lidí, registrují od začátku šíření koronaviru k dnešnímu dni celkem 3,045.102 prokázaných případů infekce a 77.145 zemřelých v souvislosti s covidem-19. Zdravotníci dosud lidem podali přes 39 milionů dávek vakcín proti této nemoci, přičemž plně očkováno je téměř 20 milionů obyvatel.