Náměstek šéfa resortu zdravotnictví zároveň informoval o 15.571 nově potvrzených infekcích koronavirem, což je oproti minulému týdnu pokles o zhruba 13 procent.

"Pokud hovoříme o čtvrté vlně pandemie, kterou vyvolala (koronavirová) varianta delta, výsledky ukazují, že se nacházíme na sestupné křivce. Ačkoliv je to stále vysoká úroveň. Co se týká počtu zemřelých, zdá se, že jsme na vrcholu," řekl Kraska televizi Polsat News.

Náměstek ministra podle serveru Onet zároveň upozornil, že 600 lidí z nově hlášených zemřelých nebylo očkováno proti covidu-19. Vyzval proto dosud váhající Poláky, aby se očkovat nechali. "Není pravděpodobně větší škody než to, že pokud se nenaočkujeme, přijdeme o život," dodal.

Polsko zaznamenává trvale vysokou míru každodenních infekcí, i když nakažlivější varianta omikron se tam zatím neprosadila, poznamenala agentura Reuters. K úterku země registrovala 25 potvrzených případů této novější koronavirové varianty. Ta se podle Krasky jeví asi o 30 procent infekčnější než varianta delta. Prozatím však má Polsko jen málo klinických údajů k určení, jak pacienti s novou variantou onemocněním procházejí, dodal náměstek.

Dosavadní rekord v počtu úmrtí během čtvrté vlny pandemie polské úřady zaznamenaly 22. prosince, kdy zemřelo 774 osob, poznamenal web Onet. Celkové denní maximum v počtu úmrtí úřady zaznamenaly 8. dubna letošního roku, tehdy tento údaj činil 954 zemřelých za den.