Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko předalo Ukrajině dalších deset tanků Leopard, uvedla Varšava

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.in.ua

Polsko předalo Ukrajině zbývajících deset ze 14 přislíbených tanků Leopard 2 německé výroby. Ukrajinští vojáci zároveň ukončili v Polsku výcvik v jejich ovládání. Polské televizi TVP Info to řekl polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. První tanky Leopard na Ukrajinu z Polska podle dřívějšího ministrova vyjádření dorazily už v únoru.

Blaszczak zároveň připomněl, že v praporu, jehož součástí je 14 polských tanků, jsou také čtyři obrněné vozy z Kanady, osm tanků z Norska a šest ze Španělska. Doplnil, že v současnosti jedná se svojí španělkou kolegyní Margaritou Roblesovou a snaží se ji přesvědčit, aby Madrid Ukrajině dodal ještě čtyři další stroje.

Ukrajina západní spojence žádala o dodání moderních západních tanků od začátku ruské invaze. Německo nakonec letos v lednu po nátlaku spojenců povolilo reexport svých tanků Leopard na Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle portálu onet.pl počítá s tím, že jeho země od 12 států získá stovku těchto strojů.

Témata:  Armáda Ukrajina Polsko

Související

Aktuálně se děje

6. června 2026 17:38

Poslankyně Taťána Malá skončila v nemocnici

Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Taťána Malá byla hospitalizována v brněnské fakultní nemocnici. Politička v tamním zdravotnickém zařízení podle dostupných informací stráví celý víkend. O nečekané změně svých plánů sama informovala v sobotu odpoledne prostřednictvím příspěvku na sociální síti Facebook.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.

Zatmění Slunce se blíží. Vše, co o něm potřebujete vědět

Letos 12. srpna nastane úplné zatmění Slunce, které po více než dvou letech nabídne jedinečnou nebeskou podívanou. Tento úkaz se objevuje ve chvíli, kdy Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí, čímž na naši planetu vrhne stín a v určitých oblastech světa kompletně zablokuje sluneční svit. Úplné zatmění, při němž obloha na moment zcela ztmavne, budou moci sledovat pozorovatelé v částech Grónska, na Islandu, v severním Španělsku a v severovýchodním Portugalsku. Obyvatelé ostatních částí Evropy, Afriky a Severní Ameriky pak uvidí zatmění částečné, kdy Měsíc zakryje pouze část slunečního disku.