Polské opatření je dalším krokem, jehož cílem je potrestat Moskvu za její od února pokračující útok na Ukrajinu, uvedl Reuters. Litva, Lotyšsko a Estonsko se tento týden dohodly, že ruským občanům omezí vstup na své území z Ruska a Běloruska.

Poté, co Evropská unie v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu pozastavila letecké spojení s Ruskem, začali ruští turisté k cestám do Evropy více využívat pozemní hranice s Polskem, Finskem, Estonskem, Lotyšskem a Litvou.

"Je nepřijatelné, že zatímco jsou lidé na Ukrajině mučeni a vražděni, občané z agresorského státu mohou volně cestovat po EU," uveda polská vláda v prohlášení s tím, že nové opatření by mělo vstoupit v platnost 19. září.

"Opatření jsou přijímána na základě obvyklého zdůvodnění ochranou veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti i celkové bezpečnosti našeho společného schengenského prostoru," uvedla polská vláda.

Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie se při neformálním jednání v Praze koncem srpna shodli na zpřísnění cestovních pravidel pro Rusy, nedosáhli ale dohody o plošném pozastavení vydávání víz ruským turistům či výrazném snížení jejich počtu, což požadovaly mimo jiné Polsko, Finsko, Česko či pobaltské země.