Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko zaznamenalo rekordních 36.665 nových případů nákazy koronavirem

Polsko, ilustrační foto
Polsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Polsko za poslední den zaznamenalo 36.665 nových případů nákazy koronavirem. Je to nejvíce od začátku pandemie covidu-19 v zemi, řekl náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska stanici Radio Plus. V únoru by mohlo přibývat až 140.000 infikovaných denně. Premiér Mateusz Morawiecki ohlásil nová opatření.

Kraska dále uvedl, že za posledních 24 hodin zemřelo v Polsku dalších 248 lidí. Před týdnem hlásilo ministerstvo 16.047 nových nákaz, což činí nárůst o 128 procent. Dosavadní rekordní bilanci zaznamenalo Polsko s 38 miliony obyvateli 1. dubna 2021, kdy přibylo 35.246 nově infikovaných.

"Zatím však stále pozorujeme pokles obsazenosti lůžek. Dnes je to přes 13.500 obsazených lůžek pacienty s covidem-19," uvedl podle serveru Onet.pl Kraska s tím, že v příštích dnech se trend pravděpodobně obrátí. Nakažlivější varianta omikron se zatím v Polsku podílí na nově nakažených ze zhruba 30 procent, dodal Kraska.

Premiér Morawiecki na dnešní tiskové konferenci s ministrem zdravotnictví Adamem Niedzielskim uvedl, že vláda po zkušenostech jiných zemí zkrátí povinnou karanténu z deseti na sedm dní. Také antigenní testy by měly být od 27. ledna k dispozici zdarma ve všech lékárnách. V očekávání náporu nakažených pacientů budou posílena covidová oddělení v nemocnicích.

"Šedesát až sedmdesát tisíc infekcí, to je to, co očekáváme. Ale vrchol by mohl být až 140.000 infekcí (denně)," uvedl Niedzielski s tím, že takto vysoké přírůstky se dají předpokládat v únoru. "Musíme připravit nemocniční infrastrukturu na takový nárůst infekcí, který v Polsku dosud nebyl zaznamenán," dodal.

Kvůli nesouhlasu s postupem vlády v pandemii před týdnem odstoupilo 13 ze 17 členů polské vládní rady pro otázky covidu-19. Ve zdůvodnění uvedli, že jejich doporučení kabinet nepromítá do svých reálných kroků, vadí jim i tolerance k popíračům covidu-19.

Opozice dlouhodobě kritizuje národně konzervativní vládu strany Právo a spravedlnost (PiS), že se v situaci poměrně nízké proočkovanosti vyhýbá přísným opatřením, aby si neznepřátelila odpůrce vakcinace ve vlastních řadách. Plně očkovaných je v Polsku jen asi 57 procent populace.

Témata:  COVID-19 koronavirus Polsko

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.