Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polskou hranici s Běloruskem střeží přes 7000 vojáků a policistů

Polská policie
Polská policie
Foto: Facebook

Polskou hranici s Běloruskem střeží před ilegálním pronikáním migrantů více než 7000 pohraničníků, vojáků a policistů a další přibudou. Polské tiskové agentuře PAP to řekl náměstek ministra vnitra Bartosz Grodecki. Sdělil rovněž, že Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) pomáhá Polsku připravit návrat migrantů do zemí jejich původu.

Varšava obviňuje režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z úmyslného vyvolání migrační krize ve snaze destabilizovat Polsko a pobaltské státy, jejichž hranice tvoří východní vnější hranici Evropské unie. Litva požádala agenturu Frontex, aby jí s kontrolou jejích hranic pomohla.

Polsko podle Grodeckého ale o takovou asistenci Frontexu nyní nežádá. "Dnes nevidíme potřebu zapojovat Frontex do činnosti na naší hranici," řekl. "V současné době střeží úsek hranice s Běloruskem přes 7000 příslušníků pohraniční stráže, policistů a vojáků polské armády. Bude jich víc a polsko-běloruská hranice je kratší než litevsko-běloruská," vysvětlil.

"V tomto podporu Frontexu nepotřebujeme. Chceme však s Frontexem spolupracovat v oblasti readmise nebo návratu migrantů do země jejich původu," dodal. Připomněl přitom, že šéf evropské pohraniční agentury Fabrice Leggeri 4. října při návštěvě pásma u polské hranice s Běloruskem řekl, že by se jeho úřad mohl zapojit do organizování letů z Polska do třetích zemí.

"Chceme této nabídky využít," sdělil Grodecki. "V této oblasti je podpora agentury Frontex důležitá. Frontex má zavedený systém vracení. Používá kvalifikované lidi, nástroje a finanční prostředky," poznamenal a vyjádřil naději, že agentura bude brzy schopna takové lety zorganizovat.

Vedle zvyšování počtu příslušníků ozbrojených sil zapojených do ostrahy hranic se polská vláda rozhodla postavit na hranici s Běloruskem zeď. Tomuto jejímu návrhu dal Sejm, dolní komora parlamentu, minulý týden zelenou schválením příslušného zákona.

Odůvodnění předlohy tohoto právního předpisu obsahovalo mimo jiné údaj, že od začátku letošního ledna do konce září polská pohraniční stráž zabránila 9287 pokusům o ilegální přechod hranice z Běloruska. Z toho za poslední dva měsíce bylo těchto případů kolem 8000.

Témata:  Polsko Bělorusko policie Polsko

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.