Nově nakažených přibylo v desetimilionové zemi méně než 500. Výrazné zlepšení zaznamenal i Gibraltar, který podal vakcínu proti covidu-19 více než polovině dospělé populace, a od neděle proto zruší povinnost nosit roušku v některých veřejných prostorech.

Portugalsko se od 15. března nachází v první etapě uvolňování protiepidemických opatření, v níž bylo například obnoveno prezenční vyučování na základních školách. Další etapy, pokud epidemie bude i nadále na ústupu, jsou na plánu po Velikonocích a na konci dubna.

Portugalský parlament dnes schválil další prodloužení nouzového stavu o dva týdny do poloviny dubna. Země se sice nachází ve výrazně lepší epidemické situaci než v polovině ledna, kdy byl nouzový stav vyhlášen, podle jeho navrhovatele, prezidenta Marcela Rebela de Sousy, je ale nezbytný pro postupné rušení omezení.

Od března loňského roku se v Portugalsku prokázala nákaza koronavirem u 819.000 osob, z nichž 16.814 zemřelo. Podle serveru Our World in Data na začátku února Česko a Portugalsko vykazovaly podobné počty nově nakažených a nových úmrtí za den.

Dobrou epidemickou situaci hlásí i Gibraltar, který podobně jako Španělsko a Portugalsko zažil na začátku roku novou vlnu epidemie. Britské zámořské území na cípu Pyrenejského poloostrova ve středu nezaznamenalo žádný nový případ nákazy koronavirem.

Gibraltarským úřadům se podařilo podat vakcínu více než polovině dospělé populace. Proto od neděle zruší povinnost nosit roušku na vnějších veřejných místech s výjimkou nejrušnějších ulic ve středu města. Zakrytí úst a nosu bude i nadále povinné v hromadné dopravě či v obchodech. Z 34.000 obyvatel Gibraltaru se jich koronavirem nakazilo 4200, bezmála stovka z nich v souvislosti s nemocí covid-19 zemřela.