Po setkání se starosty portugalská ministryně Mariana Vieirová da Silva oznámila, že vláda vyhlásí kalamitní stav v pohoří Serra da Estrela, kde lesní požáry tento měsíc poničily na 25.000 hektarů území, včetně části stejnojmenného národního parku. Vyhlášení kalamitního stavbu má především usnadnit obnovu oblasti a čerpání pomoci ze strany místních obcí.

Portugalsko však tento týden čelí nové vlně veder a meteorologové předpokládají, že by teploty ve vnitrozemí mohly vystoupat až ke 40 stupňům. Velký požár se rozhořel u města Vila Real na severu země, kde lehlo popelem už 4500 hektarů. V letošním roce požáry poničily už asi 94.000 hektarů pozemků, což je nejvíce od katastrofálních požárů z roku 2017, kdy zemřelo zhruba 100 lidí.

Zóny zasažené katastrofou se v oblastech po rozsáhlých lesních požárech teď chystá vyhlásit i sousední Španělsko. Podle agentury EFE to premiér Pedro Sánchez řekl na návštěvě regionu Valencie, který zaznamenal velké škody. Také v tomto případě má opatření usnadnit čerpání peněz na pomoc a obnovu zasaženého území.

Sánchez dnes řekl, že požáry zničily ve Španělsku na 223.000 hektarů území, což je čtyřikrát více než za stejné období loňského roku. Kvůli požárům bylo nutné evakuovat na 270.000 lidí.

"Toto je nejteplejší léto, které máme od začátku oficiálních údajů, to znamená od roku 1961, a věda nám bohužel říká, že příští léta budou ještě teplejší," uvedl španělský premiér. Vedle materiálních škod zdůraznil i neblahé dopady na duševní stav obyvatel oblastí, kde lehly popelem lesy, louky a pole.