Podle portugalské agentury Lusa se před velkým očkovacím centrem, které začalo dnes znovu fungovat ve veletržním areálu v hlavním městě, tvořily fronty. "Úřady to doporučily, takže jsem přišel bez objednání a vše velmi dobře dopadlo," řekl agentuře AFP bývalý učitel José Barreto. V Portugalsku má dokončené očkování proti covidu-19 téměř 87 procent obyvatel, což patří k nejvyšším údajům v Evropské unii a na světě. Vláda se zaměřila na přeočkování seniorů a lidí z rizikových skupin. Chce, aby do konce roku pětina obyvatel dostala třetí dávku.

V Portugalsku dnes po několika měsících znovu začal platit stav nouze, což přineslo zpřísnění některých pravidel. Při vstupu do vnitřních prostorů restaurací, kaváren, hotelů, posiloven či na některé kulturní a sportovní akce je nutné se prokázat covidovým certifikátem. Ten je vystavený očkovaným, lidem, kteří se uzdravili z nemoci covid-19 či měli negativní test.

Ode dneška se také zpřísnila pravidla pro vstup do země. Negativním testem se musí prokázat i lidé, kteří jsou naočkovaní proti covidu-19. Podle agentury EFE na pozemní hranici se Španělskem jsou namátkové kontroly a na letišti v Lisabonu několik desítek lidí dnes dostalo pokutu, že přiletěli do země bez testu. Pokutu dostanou i letecké společnosti, které cestující bez testu přepravily.

Podle agentury AFP vláda nová opatření přijala také kvůli obavě, že se zopakuje situace ze začátku letošního roku, kdy zemi zasáhla silná vlna pandemie. Proto počítá po vánočních svátcích, v prvním lednovém týdnu, s povinnou prací z domova, prodlouženými školními prázdninami i uzávěrou barů. Na konci ledna se v Portugalsku uskuteční předčasné parlamentní volby.

Počet nakažených se v Portugalsku už několik týdnů zvyšuje. Dnes se dostal na nejvyšší hodnotu od 6. února, kdy v zemi panovala silná vlna epidemie a nemocnice čelily akutnímu nedostatku lůžek na jednotkách intenzivní péče. Zátěž nemocnic je v současnosti nižší a v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo za posledních 24 hodin 17 lidí.