Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Posádka lodi s uprchlíky má malér. Na Open Arms si došlápne Španělsko

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Amnesty International

Posádce lodě španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která díky nařízení italské prokuratury v noci na dnešek vylodila zhruba 80 afrických migrantů na italském ostrově Lampedusa, hrozí ve Španělsku pokuta až 900.000 eur (až 23,2 milionu Kč) a žaloba za "napomáhání ilegální migraci". Informoval o tom dnes deník El Mundo.

"Loď neměla povolení zachraňovat migranty," připomněla dnes španělská vicepremiérka Carmen Calvová dřívější rozhodnutí španělských úřadů. Ty v dubnu lodi totiž povolily vyplout na moře jen kvůli přepravě materiálu na ostrovy v Egejském moři, protože při předchozích operacích posádka porušila námořní pravidla o bezpečnosti.

Posádka se hájí pravidlem mořeplavby, které ukládá povinnost zachránit tonoucí. Spor se ale může vést o to, zda je v moři "našla", či "hledala", uvedl španělský tisk.

Podnět k trestnímu stíhání kvůli zneužívání námořních zákonů a napomáhání ilegální migraci hodlá na posádku lodi Open Arms podat španělská krajně pravicová strana Vox, oznámil dnes na twitteru její šéf Santiago Abascal. "Maskují své činy jako 'záchranu', a přitom jsou komplici mezinárodní mafie pašeráků lidí," uvedl Abascal.

? #ÚLTIMAHORA | VOX denunciará al Open Arms por favorecer la inmigración ilegal y por el uso fraudulento de las leyes del mar.Disfrazando sus actos como rescates, la labor de esta base operativa de la extrema izquierda la hace cómplice de la invasión. https://t.co/xTiOqEBVDl

— VOX ?? (@vox_es) August 21, 2019

Z napomáhání nelegální migraci viní nevládní organizace také italský ministr vnitra Matteo Salvini, který proto od loňska uzavírá jejich lodím s migranty italské přístavy. Kvůli lodi Open Arms, z níž se po téměř třech týdnech v noci na dnešek vylodili migranti na Lampeduse, hrozí Salvinimu trestní stíhání. To se ještě více přiblížilo poté, co premiér Giuseppe Conte v úterý oznámil demisi.

Italská prokuratura vede vyšetřování, zatím proti neznámému pachateli, kvůli zadržování lidí, ale i kvůli neznámému veřejnému činiteli za nesplnění povinnosti zajistit veřejný pořádek a zdraví osob, za což hrozí až dva roky vězení. Podle médií je jasné, že se toto vyšetřování týká Salviniho. Ten k možnosti stíhání uvedl, že je připraven "nést osobní zodpovědnost" za politiku uzavřených přístavů.

Migranti, kteří se dnes po půlnoci na Lampeduse vylodili, se v přístavu dočkali vřelého přivítání. Lidé tam na ně volali "ahoj, kluci" a tleskali. S posádkou se rozloučili objetím a radostně zpívali. Po zdravotní prohlídce byli převezeni do přijímacího centra, kde stráví jeden až dva dny a pak budou převezeni do uprchlického střediska.

Zatím není jasné, které země migranty převezmou. Minulý týden Conte oznámil, že ochotu převzít migranty mu sdělily Francie, Německo, Rumunsko, Portugalsko, Španělsko a Lucembursko. Oficiálně ale dohoda uzavřena není, uvedl dnes španělský tisk.

Loď Open Arms teď musí zůstat 15 dní v některém ze sicilských přístavů kvůli vyšetřování ze zadržování osob. Netýká se to posádky, ale neznámého pachatele, tedy zřejmě členů italské vlády.

Mezi Lampedusou a Maltou pak stále čeká na povolení zakotvit další loď s africkými migranty - Ocean Viking organizací Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée. Na palubě má přes 350 lidí.

Témata:  Španělsko loď s uprchlíky uprchlíci Proactiva Open Arms

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.