reklama

Německá ministryně zemědělství Julia Klöcknerová tento týden oznámila, že na základě doporučení expertů hodlá zavést od příštího roku povinnost nechat psy proběhnout nebo vyvenčit alespoň dvakrát za den. Vyvolala tím celoněmeckou debatu o tom, zda stát může rozhodovat, co je nejlepší pro 9,4 milionu těchto domácích mazlíčků v zemi. Psa vlastní téměř každý pátý obyvatel Německa.

"Domácí zvířata nejsou plyšáci - je třeba brát ohled na jejich potřeby," zdůraznila ministryně. Podle ní musí mít zvířata dostatek pohybu a nesmí zůstávat příliš dlouho sama.

Mluvčí německého sdružení chovatelů psů (VDH) Udo Kopernik podle Reuters řekl, že většina majitelů čtyřnohých přátel se novým pravidlům jen směje, protože už nyní tráví se svými věrnými průvodci dostatek času. "Jedno nařízení pro všechny psy je pravděpodobně dobře míněno, ale je nerealistické," poznamenal Kopernik.

Chovatelka psů Anja Striegelová zdůraznila, že množství potřebného pohybu závisí na zdravotním stavu, věku a stravování psů. "Pro mladého fyzicky zdatného labradora jsou dvě hodiny procházek zdravější než pro artritického mopsa se srdečními potížemi," řekla Striegelová deníku Süddeutsche Zeitung.

Nejoblíbenějšími psími plemeny v Německu jsou německý ovčák a jezevčík. Následují labradorští retrívři, další retrívři, Jack Russell teriéři a mopsové.

reklama