Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Požáry v Austrálii mají dalekosáhlé dopady. Život v mrakodrapech je nesnesitelný

Austrálie
Austrálie
Foto: Pixabay

Ve výškových budovách v centru australských měst Sydney a Melbourne se dnes rozezněly požární poplašné sirény. Reagovaly na kouř, který pochází z požárů v okolí měst, ale zamořuje i jejich centra. Moderní vládní budovy v hlavním městě Canbeře jsou zavřené, protože uvnitř je už nedýchatelný vzduch.

Jak napsala agentura AP, Australané, uvyklí v létě na modrou jasnou oblohu, mají letos nad hlavou už několik týdnů nebe zahalené kouřem a vidí jen matné červené slunce. Australská města, řazená tradičně vysoko na škále míst nejpříhodnějších k životu, řeší nečekaně otázku důsledků dlouhodobých požárů na zdraví lidí.

Sonia Connorová se snaží udržet svou aktivní tříletou dceru uvnitř domu, jehož okna i dveře jsou oblepené páskou, aby dovnitř nevnikal kouř. Venkovní teplota přesáhla 42 stupňů Celsia. "Dcera žádné symptomy nemá, ale já to cítím v plicích i v krku," řekla Connorová.

Slovinská tenistka Dalila Jakupovičová se při zápase v kvalifikačním utkání Australia Open v Melbourne rozkašlala tak, že si musela kleknout. "Nikdy jsem nic podobného nezažila. Jsme zvyklí na zamořený vzduch, hrajeme v Číně i víc znečištěných zemích, ale ten kouř tady je jiný, na to určitě zvyklí nejsme," řekla.

V Austrálii začaly požáry loni v září. O život přišlo 28 lidí, spáleno je 2600 domů a zničeno více než deset milionů hektarů porostů. Většina z toho připadá na stát Nový Jižní Wales na jihovýchodě země. Nemocnice ve městech musejí přijímat stále více lidí s dýchacími potížemi, přičemž mnozí zažívají vůbec poprvé v životě astmatické stavy. Vláda poskytla lidem zdarma 3,5 milionu roušek, které mají zachycovat pevné částice. Odborník na srdeční a dýchací choroby Bruce Thompson se domnívá, že se dlouhodobé vystavení kouři projeví na zvýšení výskytu nemocí srdce a plic a zřejmě i rakoviny.

Dnes odpoledne místního času přišly do Melbourne silné dešťové srážky a lijáky jsou v příštích dnech očekávány i v požáry nejhůře postižených státech Nový Jižní Wales a Viktorie. Na jižním pobřeží státu Nový Jižní Wales by ode dneška do soboty mohlo spadnout až 50 milimetrů srážek a na severu sousedního státu Viktorie, kde na statisících hektarů nadále hoří mohutný přeshraniční požár, až 25 milimetrů srážek, napsal list The Guardian.

Hasiči ale už dříve uvedli, že krátkodobé deště nemají šanci největší a nejnebezpečnější požáry uhasit. Meteorologové navíc v úterý varovali před možnými ničivými důsledky náhlých prudkých srážek, které podle nich mohou ve vypáleném terénu způsobit bleskové záplavy, sesuvy půdy a pády stromů a znečistit zdroje pitné vody, pokud budou trosky po požárech spláchnuty do vodních nádrží. Blesky doprovázející bouřky mohou také zažehnout nové ohně, jak se už ostatně na nejméně dvou místech stalo.

Témata:  požáry v Austrálii Sydney Austrálie

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy