Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeká Austrálii další "černé léto"? Dorazila vlna veder, riziko požárů je enormní

požár
požár
Foto: Pixabay

Teploty na východě Austrálie rostou, v přístavním Sydney v sobotu překročily 40 stupňů a následovala nejteplejší listopadová noc v historii. Vysoké by měly zůstat i dnes. Úřady ve státě Nový Jižní Wales, kde Sydney leží, varují před vysokým rizikem lesních požárů a zakázaly rozdělávání ohňů. Informují o tom světové agentury.

Ve vnitrozemí v západní části Nového Jižního Walesu, v nejsušším státě Jižní Austrálie a v severní Viktorii se teploty v sobotu blížily dokonce 45 stupňům. Úřady pro některé části kontinentu předpovídají pěti až šestidenní vlnu veder.

Léto začíná na jižní polokouli ve stejný čas jako zima na severu. Během loňského "černého léta", jak je přezdil premiér Scott Morrison, zdevastovaly lesní požáry na australském kontinentu přes 12 milionů hektarů půdy. Zabily více než 30 lidí a podle odhadu asi miliardu zvířat. Meteorologové ale minulý čtvrtek vydali prognózu, podle níž by letošní léto mělo být spíš vlhčí a na požáry chudší.

Podle klimatické studie australského meteorologického úřadu a vědeckého ústavu Csiro zveřejněné v polovině listopadu se Austrálie zahřívá více než průměr planety. Od roku 1910 se její klima oteplilo v průměru o 1,44 stupně. Délka sezony lesních požárů se prodlužuje od 50. let 20. století.

Témata:  počasí požáry v Austrálii Austrálie klimatická změna globální oteplování požáry

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy