Željko Komšić, který v předsednictvu zastupuje bosenské Chorvaty, ve čtvrtek požádal NATO a evropskou vojenskou misi EUFOR o poskytnutí hasičských vrtulníků. Velení mise EUFOR dnes ale oznámilo, že požárními helikoptérami nedisponuje a že může poskytnout pouze stroje pro logistickou podporu.

Požáry v balkánské zemi zuří především na jihu v Hercegovině, poblíž měst Stolac, Tomislavgrad, Čapljina a Jablanica. Ekologické sdružení Eko Akcija varovalo, že ohroženo je i území s největším výskytem endemických druhů v Bosně. Ohniska požárů se všechna nacházejí ve Federaci Bosny a Hercegoviny, která spolu s Republikou srbskou tvoří stát Bosna a Hercegovina.

Ministerstvo obrany dnes televizi N1 sdělilo, že je připraveno poskytnout dva stroje k hašení požárů i další vybavení. Podle zákona k tomu ale potřebuje pověření předsednictva, které je kolektivní hlavou státu. Souhlas s nasazením armády musejí udělit všichni tři jeho členové.

Političtí představitelé bosenských Srbů v čele s Dodikem koncem července oznámili, že se přestávají podílet na práci celostátních institucí Bosny a Hercegoviny. Učinili tak na protest proti zákazu popírání srebrenické genocidy, který několik dní předtím vydal bývalý vysoký představitel mezinárodního společenství pro Bosnu Valentin Inzko. Za jeho porušení hrozí tresty vězení.

Předseda sociálnědemokratické strany Nermin Nikšić dnes vyzval státní zastupitelství, aby začalo nečinnost bosenskosrbského předáka vyšetřovat jako trestný čin ohrožování majetku a životů bosenských občanů.