reklama

V přístavu Poros, jen hodinu plavby rychlou lodí od Atén, je prázdno. Číšníci s rouškami na obličeji posedávají na terasách prázdných kaváren a restaurací. Zdá se, že některé obchody mají zavřeno už měsíce. Hlídkují zde policisté a bdí nad tím, aby cestující z trajektů měli dobře zakrytou tvář.

Od 6. srpna, kdy byla vyhlášena restriktivní opatření poté, co bylo zjištěno 13 případů nakažení, je ostrov, jindy tak oblíbený Atéňany, milovníky plachtění a návštěvníky z celého světa, opuštěný. Restriktivní opatření zahrnují povinné nošení roušky i na veřejnosti, restaurace a bary musejí zavřít v 23:00 hodin a u jednoho stolu v restauraci mohou sedět nanejvýše čtyři osoby.

"Náš ostrov úřady označily za významné ohnisko nákazy," říká trpce starosta Porosu Jannis Dimitriadis. Bylo zde zjištěno celkem 40 případů nákazy, ale už dva týdny jsou všechny testy negativní, dodává.

Turisté dostali strach. Mysleli si, že zde bude vyhlášena lokání karanténa a během dvou dní 70 procent z nich odjelo, vysvětluje prezident sdružení místních obchodníků Dimitris Sikseris. Rezervace na období od 15. srpna do konce září klesly o 80 procent a desítky plachetnic kotvících u Porosu odjely.

Niki Chatziperu, který tu má cestovní agenturu a hotel společně se sestrou, mluví o obrovské panice. "Z hotelu utíkaly ženy, aniž by si vzaly šaty ze skříní! Sezóna je ztracená. Koncem měsíce máme platit daně, mzdy zaměstnancům, faktury, a jenom státní pomoc, kterou jsme dostávali do června, nebude stačit," povzdechne si mladá žena.

Povinné nošení roušky na veřejnosti bylo 24. srpna zrušeno. "To je dobrá zpráva, ale nepřiláká to turisty, kteří o tom nevědí!" říká Niki Protopapová. V pitoreskní uličce vítá ve svém hotelu britskou rodinu: "První klienti po mnoha dnech!" Nyní má ze 16 pokojů obsazených pět.

Ještě v červenci přitom měla plno. "Doufala jsem, že si vynahradím měsíce ztracené kvůli karanténě, ale tak to bohužel už nebude," zoufá si. Beznaděj je rovněž cítit v obchodě s oblečením Marii Liosiové. "V květnu a v červnu tu nebyli žádní turisté. V červenci jsem začala mít naději, ale pak nás zničila opatření a negativní reklama řeckých médií," uvádí. Jak bude moci celý rok žít, když pracovala jen jeden měsíc, jí není jasné. "Nemáme nárok na žádnou podporu, ale stát by měl pochopit, že bez pomoci o této zimě ostrov zemře hlady," dodává.

Za prvních sedm měsíců letoška klesl podle ministerstva dopravy počet cestujících na řeckých letištích o 74,3 procenta. Další ostrovy, včetně proslulého Mykonosu. zažily podobná opatření. Na Porosu však budou škody horší než na jiných ostrovech. V srpnu zde klesla návštěvnost asi o 90 procent. To se dosud nikdy nestalo, říká pro Le Monde Jannis Dimitriadis. "Kdyby byla taková opatření jako na Porosu aplikována všude v Řecku, země by se ocitla tváří v tvář humanitární krizi. Ale Poros je malé společenství, můžeme dostat lokální pomoc, aby se zabránilo nejhoršímu. Doufám, že vláda přijme nějaká opatření," věří Dimitriadis.

Podle Řecké konfederace pro turistiku by letos příjmy z turistiky neměly přesáhnout tři miliardy eur (78 miliard Kč), zatímco loni to bylo 18,2 miliardy eur (473 miliard Kč).

"Zima bude tvrdá, potěšíme se tedy jak můžeme krásou našeho ostrova, nádhernými západy slunce, které si v ničem nezadají s těmi na Santorini, a užijeme si dlouhé večery s rodinou," říká filozoficky Nikos Kollias, taxikář, který nyní nemá koho vozit.

reklama