Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pražská energetika začala odpojovat klienty, kteří neodešli z režimu DPI

Energetika, ilustrační fotografie
Energetika, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Pražská energetika (PRE) začala v tomto týdnu odpojovat klienty, kteří včas neodešli z režimu dodavatele poslední instance (DPI). Jde o zákazníky, kteří nekomunikují a za odběr elektřiny neplatí, má jít asi o 185 odběrných míst. ČTK to dnes řekl mluvčí Karel Hanzelka. Situaci u dalších společností ČTK zjišťuje, podle dřívějších vyjádření ale chtějí k odpojování přistoupit až v řádech týdnů.

Ještě před týdnem v režimu DPI u PRE zůstávalo na 350 zákazníků. Situace se tak zlepšuje a počet klientů, kteří se krátkodobě dostali do neoprávněného odběru, se snižuje. "Nicméně zůstává nám v režimu DPI stále 185 zákazníků, kteří nekomunikují a za odběr elektřiny neplatí. K jejich postupnému odpojování jsme přistoupili v tomto týdnu a budeme pokračovat i v dalších dnech. Tedy v první fázi jde o klienty odebírající, nekomunikující a neplatící," uvedl Hanzelka.

K tomu je podle něj potřeba připočíst dalších 175 klientů, kteří k PRE z DPI sice už přešli na standardní smlouvu, ale neplatí za odběr. "Zde ještě ponecháváme lhůtu k uhrazení plateb a k odpojování bychom následně přistoupili začátkem května," dodal Hanzelka.

Kolem Velikonoc, kdy uplynula půlroční lhůta pro odchod z režimu DPI, zaznamenala PRE lehce vyšší zájem klientů o přechod z režimu DPI na standardní smlouvu. "Naše call centrum kontaktovaly nižší desítky klientů - lidé chtěli vyřešit převedení z režimu DPI. Určitou roli mohl sehrát fakt, že se téma intenzivně objevovalo v médiích," uvedl Hanzelka.

Ostatní dodavatelé podle svých dřívějších vyjádření s odpojením spíše vyčkávají a přistoupí k němu v řádech týdnů. Například třetina bývalých zákazníků skupiny Bohemia Energy, kteří z režimu DPI u společnosti ČEZ Prodej nestihli odejít včas, už má zažádáno o standardní smlouvu. Po uplynutí termínu zůstávalo v režimu DPI u ČEZ bez smlouvy na 2100 zákazníků, během posledních sedmi dní začalo odchod z DPI řešit přes 720 z těchto zákazníků. ČTK to dnes řekla mluvčí ČEZ Alice Horáková.

ČEZ dnes zveřejnil také konkrétní příběhy lidí, kteří v režimu DPI zůstali i po termínu. Například zákazníka, mladého muže, se nedařilo kontaktovat - nereagoval na dopisy, e-maily ani na SMS zprávy, nezvedal telefony. "Až při osobní návštěvě u něj doma jsme zjistili, že je na dlouhodobé nemocenské. Zpočátku byl nedůvěřivý a odtažitý – cizí telefony prý zásadně nebere, na cizí SMS nereaguje a nikdy nevolá zpátky. Po sdělení informace, že má stále smlouvu v režimu DPI, hrozí mu neoprávněný odběr a je tedy potřeba co nejrychleji uzavřít standardní smlouvu s některým obchodníkem, reagoval, že si vše zařídí sám," uvedl ČEZ. Pracovnice mu tak nechala na sebe kontakty a nabídku, že může situaci řešit i bez návštěvy zákaznického centra. Druhý den pracovnici nakonec sám kontaktoval.

V režimu DPI se ocitlo na 900.000 zákazníků Bohemia Energy, největšího uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR. Bohemia Energy oznámila loni 13. října ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Po Bohemia Energy skončili další dodavatelé.

Témata:  energetika Pražská energetika

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.